alkomat przesiewowy

Alkomaty przesiewowe to nowoczesne urządzenia bezustnikowe, które sprawdzają się głównie podczas masowego badania trzeźwości. W krótkim czasie można przeprowadzić testy na sporej liczbie osób (niektóre modele umożliwiają przebadanie nawet 100 osób w ciągu 5 minut). Alkomat pozwala na wstępne wykrycie alkoholu w wydychanym powietrzu, dlatego przebadani z pozytywnym wynikiem, będą poddani kolejnemu badaniu z zastosowaniem bardziej precyzyjnego w pomiarach alkomatu ustnikowego.

W celu otrzymania jak najbardziej wiarygodnego wyniku osoba przeprowadzająca test alkomatem bezustnikowym powinna zastosować się do określonych zasad polegających na zachowaniu stałej odległości wynoszącej około 4-5 cm oraz trzymaniu urządzenia pod odpowiednim kątem.

Najważniejsze zalety bezdotykowych alkomatów przesiewowych

Wśród najważniejszych korzyści wynikających z zastosowania tego typu modelu, można wymienić:

  • szybkość pomiaru (wynik pojawia się po kilku sekundach od badania),
  • prostotę obsługi,
  • krótki czas uruchomienia sprzętu,
  • uzyskanie czytelnego wyniku, dzięki wyświetlaczowi LCD.

Alkomaty przesiewowe — gdzie znajdują zastosowanie?

Taki sprzęt raczej nie sprawdzi się podczas pojedynczych kontroli drogowych czy w celach prywatnych. Jednak w wielu sytuacjach zastosowanie bezdotykowego alkomatu przesiewowego może być wręcz wskazane. Mowa oczywiście o kontroli dużej grupy osób, najczęściej uczestników imprez masowych. Opisywany model alkomatu jest wykorzystywany głównie przez policję i służby mundurowe, a także firmy ochroniarskie dbające o bezpieczeństwo podczas wydarzeń sportowych i kulturalnych. Część przedsiębiorców używa tego typu sprzętów do sprawdzania stanu trzeźwości pracowników. Intuicyjne w obsłudze alkomaty przesiewowe znajdą zastosowanie głównie w branży budowlanej i spedycyjnej.

Alkomat przesiewowy bezustnikowy to wielofunkcyjne urządzenie pracujące również w trybie pasywnym, który umożliwia szybkie skontrolowanie osoby nieprzytomnej lub śpiącej oraz weryfikację, czy w pojemniku z płynem nie znajduje się alkohol.