Badanie alkomatem w pracy

Podczas prowadzenia pracy w firmie, zawsze warto mieć pod ręką dobry alkomat i od czasu do czasu skontrolować stan trzeźwości swojego personelu. Przy niektórych zawodach wymóg trzeźwości jest oczywisty, pomimo tego, mogą się zdarzyć przypadki nierozważnego działania pracowników. Organizowane sporadycznie testy na zawartość etanolu, lub badania dla osób podejrzanych o nietrzeźwość pozwolą nie tylko uchronić takie osoby przed ewentualnymi zagrożeniami. Badanie alkomatem w pracy pozwala zadbać o odpowiednią dyscyplinę w zakładzie. Warto jednak do tego typu pomiarów dobrać wydajne i skuteczne alkomaty.

Jakie cechy powinny posiadać alkomaty?

Przede wszystkim muszą to być urządzenia bardzo dokładne. Sprzęt z elektrochemicznym sensorem może z bardzo dużą dokładnością prezentować wyniki pomiarowe, tego typu produkty z pewnością pomogą bardzo dokładnie ocenić zawartość alkoholu we krwi. Warto również, by urządzenia odznaczały się powtarzalnością pomiarów, co wskazuje pośrednio na ich dokładność. Alkomaty przeznaczone dla firm i służb mundurowych mają również możliwość zapisu pomiarów, a także wprowadzenia dodatkowych informacji takich jak dane personalne osoby, której dokonywany został pomiar. Warto również przy doborze alkomatu zwrócić uwagę na czas przeprowadzenia pomiaru. Większa dokładność odczytu może wiązać się z wydłużonym czasem oczekiwania na wynik, w zależności więc od określonego efektu badania należy dobrać odpowiednie urządzenia do firmy.

Ile alkoholu można mieć w pracy?

Dopuszczalna ilość alkoholu we krwi wymagana podczas prowadzenia pojazdu w naszym kraju wynosi 0,2 promila. W przypadku wykonywania pracy, zalecana jest oczywiście stuprocentowa trzeźwość, niewielkie odchylenia od poziomu zerowego jednak nie powinny stanowić problemów jeśli chodzi o realizację czynności zawodowych. Wszystko zależy jednak od charakteru pracy. W przypadku realizacji robót budowlanych, prac wiertniczych czy obsługi maszyn fabrycznych, gdzie wskazane jest zachowanie najwyższej uwagi i kontroli procesu, nawet niewielka ilość alkoholu może powodować konieczność opuszczenia stanowiska. Zdrowie pracownika jest najważniejsze, a zawartość etanolu może skutecznie obniżać jego czas reakcji. Dopuszczalna ilość alkoholu we krwi jest zatem w środowisku pracy bardzo istotna.

Alkomaty mogą się zużyć?

W przypadku stosowania tanich alkomatów, bardzo często dochodzi do uszkodzeń sprzętu, przez co mogą one działać mniej wydajnie i fałszować badanie alkomatem w pracy. Systemy z elektrochemicznym sensorem mogą jednak po czasowym zużyciu być ponownie wykorzystane po procesie regeneracji. Realizowana przez producentów kalibracja alkomatu polega na przywróceniu delikatnemu czujnikowi alkomatu pierwotnych właściwości oraz jego kalibrację z wykorzystaniem określonych wzorców zawartości etanolu na prawidłowe wskazania wyników.