Sposobów, które pomagają uporać się z kacem, jest wiele. Jedne są bardziej skuteczne, inne mniej, choć sporo zależy też od samego organizmu. Na jedną osobę zadziała coś, na co inna w ogóle nie zareaguje. Najlepiej byłoby w ogóle nie sięgać po alkohol, ale nawet przeciwnicy częstego zaglądania do kieliszka piją od wielkiego dzwonu, czyli na weselach, urodzinach lub po to, by uczcić zdany egzamin czy awans. Co zatem robić, by zminimalizować niemiłe dolegliwości po przebudzeniu się dzień po wypiciu dużych ilości wódki, wina lub innych trunków?

Objawy i przyczyny kaca

Kac to po prostu skutek zatrucia alkoholem. Jak do niego dochodzi? Alkohol, który wypijasz, przetwarzany jest w Twojej wątrobie w aldehyd octowy i kwas octowy. Są one dużo bardziej szkodliwe niż sam alkohol etylowy. To właśnie toksyczne metabolity etanolu odpowiadają za to, że pojawiają się: ból głowy, mdłości, biegunki i wymioty. Przez działanie tych substancji następuje także zaczerwienienie twarzy, nieprzyjemne uczucie ciepła oraz podwyższone tętno. Jednym z objawów kaca jest też osłabienie, często pojawiają się również skurcze drżenie rąk. Takie problemy są wynikiem utraty elektrolitów – podczas libacji częściej przecież chce nam się korzystać z toalety. Jeśli przesadzisz z alkoholem, na drugi dzień będziesz ponadto rozdrażniony, uwrażliwiony na dźwięki i światło i ogólnie zmęczony.

Sposoby na kaca, które pomagają

Aby nie czuć się źle po imprezie lub rodzinnym świętowaniu ważnego wydarzenia, warto pomyśleć o tym, co pomaga na kaca, zanim sięgnie się po kieliszek. Już przed spożyciem alkoholu dobrze będzie przyjąć sporą ilość witaminy C – najlepiej w postaci kwaśniej zupy lub soku pomarańczowego. Sprzyja ona usuwaniu etanolu i aldehydu octowego z organizmu. Trzeba pamiętać o niej także na drugi dzień. Przed piciem dobrze jest też zjeść coś tłustego, bo to ochroni żołądek. Weź pod uwagę, że działanie alkoholu potęguje nikotyna i nie powinno się mieszać różnych trunków.

Zarówno w trakcie libacji, jak i przed spaniem oraz przez cały kolejny dzień trzeba pić dużo wody. Po przebudzeniu koniecznie weź odświeżający prysznic, a później zadbaj o dotlenienie organizmu – wywietrz mieszkanie, idź na spacer. Bardzo ważne jest to, co znajdzie się w Twoim menu. Świetnie może zadziałać rosół, warto też zjeść kawałek mięsa. Nawet jeśli poprzedniego dnia nie udało Ci się spożyć kwaśnej zupy, to już będąc na kacu, pomyśl o żurku lub o zupie ogórkowej. W ciągu dnia oprócz wody, pij napoje izotoniczne, zieloną herbatę, sok pomidorowy. Zadziała również kefir. Pamiętaj o tym, by nie wsiadać do samochodu, nawet jeśli czujesz się w miarę dobrze. Dobrze jest mieć swój alkomat. Może on ocalić życie Tobie, a także innym osobom!