Osoby, które dzień wcześniej piły alkohol, nawet jeżeli czują się bardzo dobrze, nie zawsze mogą bez konsekwencji usiąść za kierownicą, prowadząc samochód. Jak zyskać pewność, że zawartość alkoholu w organizmie nie jest większa niż 0,2 promila? W tym celu pomocne będą alkomaty. Niewielkie i proste w użyciu urządzenia. Warto jednak wiedzieć, czym się kierować wybierając dobry alkotester, bo choć na rynku jest duży wybór tego typu produktów, to jednak nie każdy warty jest szczególnej uwagi i będzie w stanie pokazywać wiarygodne wyniki.

Dzięki lekturze naszego tekstu poznasz odpowiedzi na takie pytania jak na przykład:

oraz wiele innych

Zapraszamy do lektury!

Alkomaty jednorazowe czy elektroniczne?

Pierwsza kwestia do rozwiązania, jaka stoi przed osobami, które zdecydują się na zakup alkomatu, dotyczy tego, czy warto wybrać urządzenie elektroniczne, czy może jednorazowe. Tu wbrew pozorom odpowiedź jest bardzo prosta. Najlepszy alkomat to ten elektroniczny. Dlaczego? Otóż warto widzieć, że stężenie alkoholu w organizmie zmienia się dynamicznie, a co za tym idzie do uzyskania wiarygodnych wyników przeprowadzenie tylko jednego pomiaru może okazać się niewystarczające.

W przypadku jednorazowych urządzeń przy kontroli należy zużyć ich przynajmniej kilka, co wielu przypadkach niekoniecznie będzie opłacalne z finansowego punktu widzenia. W jednorazowych alkomatach umieszcza się specjalne związki chemiczne, które wchodzący w reakcję z alkoholem zmieniają kolor. Do każdego z nich dołączona jest instrukcja pozwalająca ustalić, jaka barwa oznacza jakie stężenie alkoholu w organizmie. Niestety, skala w tym przypadku jest mocno ograniczona, w związku z czym otrzymanie wiarygodnego wyniku do interpretacji może być trudne.

Zupełnie inaczej jest w przypadku alkomatów elektronicznych. Są to bardziej złożone urządzenia, których zasada działania opiera się na dokonywaniu pomiarów parametrów chemicznych, a dokładniej rzecz ujmując zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Ze względu jednak na zużycie pewnych części alkomatu, dla jego prawidłowego działania, niezbędne jest regularne przeprowadzanie procesu kalibracji (czyli zaprogramowaniu urządzenia w sposób pozwalający na prawidłową interpretację sygnałów czujnika). Kalibracja powinna być wykonywana co 6 miesięcy. Zdarzają się jednak przypadki, w których może być to spore utrudnienie. Na szczęście, aby tego uniknąć wystarczy wybrać urządzenie z wymiennym sensorem

Jakie parametry należy mieć na uwadze przy wyborze alkomatu?

W wyborze alkomatu należy kierować się przede wszystkim rodzajem i jakością zastosowanego w urządzeniu sensora. W związku z tym należy mieć na uwadze między innymi jego wielkość – im większy tym urządzenie jest lepsze, a pomiary będą bardziej wiarygodne. Nie bez znaczenia przy wyborze alkomatu jest również tryb pracy urządzenia:

  • tryb pasywny – z takich urządzeń można korzystać bez udziału badanego,
  • tryb aktywny.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy wyborze alkomatu? Warto sprawdzić, czy oferujący alkomaty sklep do urządzenia dodaje dodatkowe ustniki (na to szczególną uwagę zwracają osoby, które kupując alkomaty wiedzą, że z urządzeń jednocześnie będzie korzystać kilka osób). Ponadto warto mieć na uwadze także żywotność, czyli ilość pomiarów, jakie alkomaty mogą wykonać na jednej kalibracji. Poza funkcjonalnością warto zwrócić także uwagę na wygląd – dobre alkomaty powinny mieć w miarę duże, a przede wszystkim czytelne wyświetlacze.

Jak właściwie dbać o alkomat?

Aby korzystać w pełni z możliwości, jakie daje alkomat, warto wiedzieć nie tylko czym się kierować w jego wyborze, ale również znać zasady prawidłowego użytkowania. Przede wszystkim z urządzenia nie można korzystać, jeżeli nie upłynęło jeszcze 30 minut od spożycia alkoholu. Zbyt szybkie skorzystanie z alkomatu może nie tylko zafałszować pomiar, ale i doprowadzić do rozkalibrowania, a nawet trwałego uszkodzenia sensora (ta sama zasada dotyczy osób, które chcą się przetestować alkomatem tuż po użyciu płynu do płukania ust, który ma w swoim składzie alkohol). Zachowanie odpowiedniego odstępu czasowego dotyczy także palenia tytoniu i spożywania posiłków.

Alkomaty będą dobrze działały przez dłuższy czas, jeżeli będą nie tylko właściwie użytkowane, ale i odpowiednio przechowywane. Najlepsze warunki dla przechowywania urządzenia to temperatura pokojowa, miejsce suche i poza zasięgiem dzieci. Producenci nie zalecają przechowywania alkomatów w samochodzie (niezależnie od pory roku) oraz w pobliżu alkoholu czy pojemników z benzyną.

Czy dobre alkomaty są drogie?

Wiele osób zastanawiając się nad zakupem alkomatu do osobistego użytku, boi się, że za zakup dobrej jakości urządzenia będzie musiało słono zapłacić. Nie są to obawy uzasadnione. Wybór alkomatów na rynku jest obecnie dość duży, dzięki czemu możliwe jest znalezienie dobrego, a przede wszystkim wykonującego rzetelne pomiary urządzenia, w przystępnej cenie. Obecnie dobry alkomat, pozwalający na wykonywanie pomiarów w granicy od 0 do 4.0 ‰ można nabyć już za 300-400 zł. W większości przypadków do urządzenia dodatkowo dołączanych jest kilka ustników. Nieco więcej za alkomaty muszą zapłacić firmy. Tu wydatki są nie niższe niż 1500-2000 zł. Na rynku dostępne są także testery trzeźwości dla zastosowań policyjnych. Nie każdy jednak może sobie na nie pozwolić, bowiem ich zakup to koszt w wysokości nawet kilku tysięcy złotych.