W niezbadanych zakamarkach Internetu można znaleźć rozmaite rzekomo stuprocentowe sposoby na oszukanie alkomatu. Oczywiście jest to działanie ryzykowne i niezgodne z prawem. Pomijając niebezpieczeństwo łączące się z tego typu zachowaniem, warto zadać sobie pytanie, czy rzeczywiście możliwe jest oszukanie alkomatu. O tym właśnie będzie opowiadał dzisiejszy artykuł.

Egzotyka z forów internetowych

W sieci opisane jest wiele sposobów, niektóre z nich są dość tradycyjne, jak żucie gumy lub płukanie ust płynem. Oszukać alkomat można podobno, umieszczając monetę pod językiem lub pijąc ocet. Także dmuchanie w alkomat w specjalny sposób ma zmienić wynik pomiaru. Jest to oczywiście nieskuteczne. Takie zachowanie spowoduje brak odczytu, a policjant poprosi kierowcę o kolejne badanie, lub zaproponuje badanie krwi. Co ciekawe niektóre z tych sposobów mogą wpłynąć na zawyżenie wyniku pomiaru. Wiele rodzajów płynów do ust zawiera alkohol, picie octu źle wpływa na organizm człowieka, a wkładanie czegokolwiek pod język także może być niebezpieczne.

Strata czasu i pieniędzy

Wszystkie sposoby na oszukanie alkomatu mają jedną cechę wspólną. Niestety są nieskuteczne, ponieważ współczesne urządzenia wyposażone są w czułe sensory elektrochemiczne. Badają one poziom alkoholu w wydychanym powietrzu. Dlatego też picie kawy, żucie gumy miętowej czy płukanie ust octem zwyczajnie nie zadziała. Alkohol z żołądka przedostaje się do krwiobiegu, potem wraz z krwią do płuc. Każdy wydech człowieka będącego pod wpływem alkoholu zawiera jego cząsteczki i nie jest możliwe ich usunięcie lub zamaskowanie. Jedyne co można zamaskować to oddech, jednak nawet bardzo świeży miętowy oddech nadal będzie zawierał alkohol.

Lepiej pilnować niż oszukiwać

Biorąc to wszystko pod uwagę, można wyciągnąć tylko jeden wniosek – jeżeli piłeś alkohol, pod żadnym pozorem nie wsiadaj za kierownicę. Lepiej poproś znajomego o podwiezienie lub wezwij taksówkę. Nawet bowiem najmniejsza ilość alkoholu w ludzkim organizmie może wpłynąć na szybkość reakcji i postrzeganie otoczenia. Prowadzenie pojazdu w takim stanie jest nie tylko nieodpowiedzialne, ale także niebezpieczne, także dla osoby kierującej.

Pragnąc mieć pewność co do naszego stanu, warto zaopatrzyć się we własny alkomat i zawsze mieć go przy sobie. Na rynku dostępnych jest wiele modeli w zróżnicowanej cenie, dzięki czemu możliwe jest dobranie urządzenia do naszych potrzeb. Niewielki, poręczny alkomat z łatwością zmieści się w schowku w samochodzie, plecaku czy też w damskiej torebce. Alkomaty nie są drogie, a ich praktyczne zastosowanie jest nie do przecenienia. Mogą nie tylko uratować kierowcę przed mandatem, ale przed skrzywdzeniem siebie lub kogoś innego.