szybkosc spalania alkoholu

Spożywanie alkoholu wiąże się z określonymi konsekwencjami. To m.in. utrzymujący się w organizmie alkohol, który podlega stopniowemu metabolizmowi. Wiele osób zastanawia się nad tym, czy można przyspieszyć ten proces i jeszcze szybciej pozbyć się alkoholu z organizmu. W tym artykule sprawdzimy, czy to w ogóle możliwe.

Ile trwa metabolizm alkoholu?

Trudno oszacować dokładny czas, w którym dana zawartość alkoholu podlega pełnemu metabolizmowi w organizmie. Zależy to m.in. od indywidualnych predyspozycji osoby, która spożywa procentowe trunki. Szacuje się, że przeciętny człowiek spala ok. 10 g czystego alkoholu etylowego na godzinę, co daje ok. 0,10 do 0,15 promila.

Przybliżony czas metabolizmu etanolu wynosi około:

  • 3 godziny w przypadku 250 ml piwa;
  • 7 godzin w przypadku 1400 ml wina;
  • 10 godzin w przypadku 360 ml wódki.

To wartości uśrednione. Aby sprawdzić zawartość alkoholu w organizmie, warto przeprowadzić badanie. Nieocenionym wsparciem w tym zakresie będzie osobisty alkomat.

Od czego zależy spalanie alkoholu?

Tempo spalania alkoholu w organizmie zależy od wielu czynników. Wpływają one bezpośrednio na czas wchłaniania etanolu. Odporność organizmu na alkohol może zwiększyć m.in. porządny posiłek spożyty przed piciem alkoholu czy też picie sporych ilości wody. Ponadto udowodniono, że wraz z wiekiem spada tolerancja alkoholu, przez co starsze osoby trudniej radzą sobie z jego metabolizmem. Im więcej wody w organizmie, tym szybszy metabolizm alkoholu. Ważna jest też płeć: w organizmie mężczyzny odnotowuje się większe ilości enzymu ADH, który odpowiada za spalanie alkoholu. Właśnie dlatego proces ten przebiega szybciej u mężczyzn niż u kobiet.

Czy można to skutecznie przyspieszyć?

Nie ma skutecznego sposobu na przyspieszenie spalania alkoholu. Każda osoba spożywająca go powinna sobie zdawać z tego sprawę. W sieci można spotkać wiele porad, jednak nie warto im ufać. Rekomendowane suplementy i działania wpływają na poprawę samopoczucia po spożyciu alkoholu, jednak nie przyspieszają wydalania etanolu z organizmu. Poziom alkoholu w organizmie można mierzyć za pomocą wysokiej jakości alkomatu.