W sieci znaleźć można kalkulatory wyliczające niemal wszystko – przeliczniki walut, wagi, dni, kalorii itd. Online dostępny jest także kalkulator trzeźwości, pozwalający oszacować, po jakim czasie od spożycia dokładnie podanej ilości alkoholu zostaje on wydalony z organizmu i można bezpiecznie sięgnąć po kluczyki. Czy warto jednak ufać wirtualnym alkomatom?

W artykule znajdziesz informacje na temat:

Kalkulator trzeźwienia to narzędzie dostępne online, pozwalające wyliczyć czas potrzebny od spożycia alkoholu do wytrzeźwienia, a tym samym pozwala oszacować, kiedy np. będzie można wsiąść za kółko. Jest to swojego rodzaju wirtualny alkomat. Wchodząc na stronę internetową z tego typu kalkulatorem należy zaznaczyć swoją płeć, wagę, rodzaj wypitego alkoholu oraz ilość porcji. Kalkulator trzeźwości wylicza, ile czasu zajmie proces metabolizowania alkoholu i po jakim czasie osoba spożywająca będzie ponownie trzeźwa, a tym samym zdolna np. do prowadzenia auta, motocykla, roweru, opieki nad dzieckiem, pójścia do pracy i podejmowania innych czynności wymagających bezwzględnie trzeźwego umysłu.

Wady i zalety wirtualnych alkomatów

Kalkulator trzeźwości dostępny online jest funkcjonalnym narzędziem pozwalającym oszacować czas potrzebny do wytrzeźwienia. Ważne jest jednak, aby pamiętać, że podany wynik ma wartość jedynie szacunkową i w żaden sposób nie jest wiążący tak, jak badanie profesjonalnym urządzeniem, jakim jest ot choćby profesjonalny alkomat elektrochemiczny. Wirtualne alkomaty mogą okazać się przydatne, aby sprawdzić, ile mniej więcej czasu potrzeba, aby z organizmu wydalić alkohol zawarty w danej ilości piwa, cydru, wina, likieru, nalewek smakowych, a także mocniejszych alkoholi, takich jak wódka, whisky, gin, koniak, brandy czy tequila. Odpowiedniej jakości kalkulator trzeźwości pozwala zaznaczyć dowolny rodzaj wypitego alkoholu, ilość porcji oraz wagę i płeć, a zebrane dane przelicza na indywidualny wynik, który jednak w żaden sposób nie daje gwarancji bezpieczeństwa, a jedynie pozwala mniej więcej oszacować czas potrzebny do wytrzeźwienia

Dlaczego nie można w 100% ufać wirtualnym alkomatom?

Kalkulator trzeźwości, z którego skorzystać można online nie uwzględnia wielu czynników indywidualnych. To, w jaki sposób podziała na człowieka alkohol w danym dniu zależy od bardzo wielu rzeczy – od tego, czy i co zjadł, czy jest wyspany i wypoczęty, w jakim znajduje się stanie psychicznym, jakie jest przełożenie jego wagi do wzrostu, jaki jest jego stan zdrowia, czy nie zażywa lekarstw mogących wchodzić w reakcje z alkoholem, czy nie stosuje poza tym innych środków psychoaktywnych. U kobiet istotny może być nawet moment cyklu menstruacyjnego. Żaden, nawet najlepiej zaprojektowany wirtualny kalkulator trzeźwienia nie daje gwarancji co do tego, czy podany w uzyskanej wartości czas potrzebny do wytrzeźwienia jest wynikiem miarodajnym.

W jaki sposób upewnić się, czy jesteś już trzeźwy?

Jeżeli więc chcesz mieć pewność, że możesz już siadać za kółko, niezawodny będzie tradycyjny alkomat, który pozwoli sprawdzić, czy jesteś wystarczająco trzeźwy, aby prowadzić pojazd czy opiekować się dzieckiem. Jeżeli Twoje urządzenie nie jest odpowiednio skalibrowane lub po prostu nie posiadasz alkomatu i nie masz możliwości szybkiego zakupienia takiego urządzenia, udaj się na najbliższy komisariat, gdzie będziesz mógł skorzystać z policyjnego alkomatu. W żadnym razie nie ufaj wirtualnym kalkulatorom trzeźwości, nawet jeśli uzyskany wynik mówi, że możesz już prowadzić, a Ty sam też czujesz się trzeźwy. Nawet niewielka ilość alkoholu, niskoprocentowe piwo czy kilka łyków wina może zaburzać Twoją koncentrację, refleks i uważność, przez co możesz stać się zagrożeniem na drodze i narazić życie swoje i innych uczestników ruchu drogowego.

Wirtualne alkomaty – podsumowanie

Kalkulatory obliczające ilość promili dostępne online mogą być narzędziem wspomagającym. Na pewno zaspokoją ciekawość wszystkich, których interesuje, jak szybko dane rodzaje i ilości alkoholu w zależności od woltażu są usuwane z organizmu. Takie algorytmy projektuje się w oparciu o przyjęte standardy, wedle których standardowa jednostka alkoholu (SJA) to 10 gram czystego alkoholu. Jego moc inaczej oczywiście rozkłada się w zależności od trunku – inną ilość alkoholu ma ta sama porcja piwa i wódki. Wirtualne alkomaty wyliczają zawartość alkoholu przeliczając liczbę spożytych SJA i dodając do tego wartości takie jak płeć czy waga. Podają ilość spożytych kalorii, szacunkową wartość promili we krwi oraz prezentowany w widełkach. orientacyjny czas trzeźwienia. Korzystają z nich osoby, które danego dnia wypiły niewielką ilość alkoholu – np lampkę wina do obiadu, jak też te, które mają za sobą całonocną zakrapianą imprezę i nie są pewne, czy spożyty przez nich alkohol został już wydalony z organizmu czy jeszcze nie. Jeżeli więc używa się wirtualnych alkomatów, należy pamiętać, aby robić to bardzo ostrożnie i znacznie wydłużyć podany przez kalkulator szacunkowy czas trzeźwienia. Odpowiedzialne w tym wypadku będzie sprawdzenie ilości promili w wydychanym powietrzu przy badaniu tradycyjnym alkomatem, którego można używać prywatnie lub korzystając z urządzeń dostępnych na policyjnych komisariatach.