Zastosowanie alkomatów nie powinno ograniczać się do służb mundurowych i pionu BHP w firmie. Posiadanie go przy sobie daje jego właścicielowi pewność, że zakończona dzień wcześniej impreza,
nie będzie się wiązać ze zwiększonym ryzykiem utraty prawa jazdy. Wiedzą o tym zwłaszcza te osoby, które zostały ukarane za jazdę po spożyciu alkoholu.

Dzięki lekturze naszego tekstu poznasz odpowiedzi na takie pytania jak na przykład:

oraz wiele innych

Zapraszamy do lektury!

Alkomaty = niezawodność, ale tylko pod pewnymi warunkami

Oczywiście samo posiadanie alkomatu nie zwalnia z myślenia. To samo dotyczy jego zakupu, który powinien być poprzedzony szeroką analizą możliwości dostępnych rozwiązań sprzętowych.
Przyjmuje się, że alkohol znajdujący się np. w jednym piwie, jest usuwany z organizmu po 2 – 3 godzinach. Trzeba jednak pamiętać, że na ów stan rzeczy ma wpływ wiele czynników, w tym:

  • poziom zmęczenia organizmu,
  • czas po ostatnim posiłku,
  • masa ciała,
  • rodzaj wypitego alkoholu itd.

Trzeba też pamiętać, że niezawodność alkomatu zależy w głównej mierze od jego dokładności. W Polsce dopuszczalny poziom alkoholu w wydychanym powietrzu wynosi 0.2 promila. Oznacza to,
że dokładność pomiaru powinna w tym przypadku wynosić 0.01 – 0.02 promila.

Rodzaje alkomatów

Przed zakupem konkretnego modelu warto zwrócić uwagę na to, jakie właściwości ma posiadać dany alkomat. Zależą one w głównej mierze od technologii wykorzystanej do jego produkcji.

  1. Alkomaty elektrochemiczne – o nowoczesne urządzenia, które posiadają platynowe sensory pomiarowe. Zapewniają one maksymalną niezawodność i dokładność pomiaru. Co ważne, są one również dostępne w dość przystępnej cenie, gdyż większość z nich kosztuje niewiele więcej, niż ich półprzewodnikowe odmiany. Zaletą urządzeń elektrochemicznych jest możliwość realizowania pomiarów o dużej częstotliwości. Co więcej, ich kalibracja może się odbywać raz do roku. Dzięki temu sprzęt ten doskonale sprawdzi się w roli urządzenia do kontrolowania trzeźwości pracowników w małych i średnich firmach.
  2. Alkomaty stacjonarne – to dość drogie urządzenia, które zwykle wykorzystywane są w szpitalach lub na policyjnych komendach. Modele te wyposażone są m.in. w sensor spektrofotometryczny, który dokonuje pomiaru w oparciu o badanie podczerwieni. O dokładności i rzetelności tychże urządzeń świadczy fakt, że uzyskane przez nie wyniki są traktowane jako dowody w sprawach sądowych.
  3. Alkomaty półprzewodnikowe – to urządzenia przeznaczone głównie do użytku domowego. Są w miarę tanie (choć niska cena nie świadczy o jakości), poręczne i wygodne w użyciu. Słabszej jakości sprzęt, który można kupić nawet za kilkadziesiąt złotych, nie jest zbyt dobrym weryfikatorem poziomu alkoholu w wydychanym powietrzu. Warto wiedzieć, że na wynik takiego badania wpływ mogą mieć np. zjedzone cukierki, dym tytoniowy, a także żucie gumy. Za kilkaset złotych można kupić dużo lepszy i bardziej niezawodny sprzęt, taki jak np. alkomat Alcofind.

Co trzeba uwzględnić przed zakupem alkomatu?

Każdy wie, że na decyzję o wyborze konkretnego modelu alkomatu wpływ powinna mieć jego dokładność. Na tym jednak nie koniec. Trzeba również wziąć pod uwagę szereg innych
parametrów, które tylko pozornie nie mają istotnego wpływu na jego działanie.

  • Częstotliwość kalibracji – dobry alkomat kalibruje się mniej więcej co rok. Dzięki temu ma się pewność, że zakupiony sprzęt zapewnia dużą powtarzalność wyników pomiarów.
  • Minimalistyczna obudowa – prostota obsługi to podstawa, jeśli chodzi o zakup dobrego sprzętu. Zbyt duża liczba niepotrzebnych funkcji zwiększa prawdopodobieństwo, że uzyskane wyniki będą niepoprawne lub błędnie zweryfikowane.
  • Dostęp do funkcji automatycznych – dobrej jakości alkomat powinien być zaprojektowany z myślą o osobach, które dopiero rozpoczynają swą przygodę z tym sprzętem. Dlatego część funkcji powinna w nim zostać zautomatyzowana (np. powiadamianie o konieczności kalibracji, rozładowanej baterii, a także o wielu innych błędach).
  • Rozmiar wyświetlacza – duży, czytelny wyświetlacz LCD to łatwa interpretacja wyników, przy jednoczesnym ograniczeniu zużycia energii do absolutnego minimum.

Jak prawidłowo korzystać z alkomatu?

Po pierwsze, pomiar alkoholu w wydychanym powietrzu powinien odbyć się minimum 30 minut po jego spożyciu. W przeciwnym razie może dojść do rozkalibrowania sprzętu. Po drugie, badania nie należy wykonywać tuż po zapaleniu papierosa, gdyż dym tytoniowy może zafałszować wyniki. Zjawisko to dotyczy zwłaszcza urządzeń półprzewodnikowych. Zaleca się również, aby przed rozpoczęciem badania dokładnie przemyć usta wodą. Co ważne, nie należy do tego celu stosować płynów do odświeżania jamy ustnej. W celu uzyskania dokładnych wyników, pomiar powinien odbyć się w miejscu, gdzie panuje temperatura pokojowa (20 – 25 stopni Celsjusza). Aby uzyskać wiarygodne wyniki pomiar powinien być wykonywany trzykrotnie co około 15 minut. Warto pamiętać, że zbagatelizowanie tej zasady wiąże się z poważnym ryzykiem!

Podsumowując, posiadanie dobrego alkomatu to jedno, a jego umiejętna obsługa to drugie. Dlatego tak ważne jest, aby nie tylko kupić dobry sprzęt, ale również to, by umieć się nim dobrze posługiwać.