Dopuszczalna ilość promili we krwi podczas prowadzenia samochodu znacznie różni się w poszczególnych krajach. W Polsce jest to 0,2‰, są natomiast kraje, gdzie prawo jest jeszcze bardziej rygorystyczne (0,0‰ między innymi w Rosji, Ukrainie czy na Słowacji) oraz dużo bardziej liberalne, określając dopuszczalny limit aż do 0,8‰ (Anglia, Irlandia, Luksemburg, Malta). W większości krajów próg wynosi 0,5‰.

Polskie prawo określając jaka jest dopuszczalna ilość alkoholu w organizmie kierowcy przewidziało dwie sytuacje podlegające karze:

  • wykroczenie opisane w art. 87 § 1 i § 2 Kodeksu wykroczeń nazwane stanem wskazującym na spożycie alkoholu w którym zawartość alkoholu we krwi kierowcy wynosi pomiędzy 0,2 a 0,5‰
  • przestępstwo zdefiniowane jako stan nietrzeźwości, czyli stężenie alkoholu przekraczające u kierowcy wartość 0,5‰

Oczywiście, druga sytuacja wiąże się ze znacznie większymi konsekwencjami. Prawo karne przewiduje tutaj grzywnę, karę ograniczenia lub pozbawienia wolności do lat 2. Poza tym orzekany jest zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych (okres pomiędzy 1 a 10 lat). Sytuacja jeszcze bardziej pogarsza się jeśli sprawca w stanie nietrzeźwości spowodował wypadek w którym byli ranni lub zabici. Wtedy kierowca musi liczyć się z dożywotnim pozbawieniem prawa jazdy oraz nawet 15-letnim pozbawieniem wolności. Oczywiście jazda w tzw. stanie wskazującym również jest piętnowana przez prawo – może skutkować między innymi karą aresztu lub grzywną do 5000 złotych, zatrzymaniem prawa jazdy, zakazem prowadzenia pojazdu (6 miesięcy do 3 lat) oraz kontrolą lekarską.

Alkohol może krążyć w organizmie jeszcze relatywnie długo po spożyciu. Często zdarza się, że kierowcy wsiadają za kółko myśląc, że czas od wypicia alkoholu był wystarczający, nie mając świadomości, że nawet jeśli czują się trzeźwi, wciąż w świetle prawa mogą popełnić wykroczenie lub przestępstwo. Dlatego właśnie warto mieć wysokiej jakości alkomat dzięki któremu możliwe jest uzyskanie stuprocentowej pewności, czy można bezpiecznie ruszyć w drogę.

Należy również pamiętać, że sensory znajdujące się w alkomacie wraz z czasem i określoną liczbą przeprowadzonych testów, ulegają naturalnemu zużyciu. Niezbędna jest zatem cykliczna kalibracja alkomatu – zgodnie z zaleceniami producenta.