gdzie i czym zbadać trzeźwość?

Istnieje wiele różnych sposobów by zbadać trzeźwość. Nowoczesna technologia znacznie usprawnia ten proces, czyniąc sam pomiar krótkim i mało uciążliwym. A wszystko po to, by za kierownicą siadały osoby, które są w stanie szybko zareagować na każde niebezpieczeństwo, które pojawi się na drodze. Jaki alkomat kupić, aby pomiar ten był jak najbardziej wiarygodny?

Dzięki lekturze naszego tekstu poznasz sposoby pomiarów oraz odpowiedź na takie pytania jak:

Zapraszamy do lektury!

Badanie alkotestem

To najprostsza, a zarazem najbardziej niepewna metoda badania poziomu alkoholu w wydychanym powietrzu. Alkotesty kosztują zaledwie kilka złotych i mają najczęściej postać jednorazowych próbników, do których wdmuchuje się powietrze. Teoretycznie korzystanie z takiego urządzenia jest bardzo proste i ogranicza się do zdjęcia specjalnych zabezpieczeń, wykonania wdechu i wydechu przez urządzenie pomiarowe. O uzyskanym wyniku pomiaru poinformuje użytkownika specjalne okienko, które zabarwi się na odpowiedni kolor. Obok okienka znajduje się specjalna skala, która ułatwi odczyt pomiaru. Takie narzędzie pomiarowe jest z pewnością funkcjonalne i nie zajmuje dużo miejsca. Niestety, jego odczyt czasami trudno zweryfikować, gdyż kolor okienka może nieco różnić się od barwy wzornika.

Policja (i nie tylko) przychodzi z pomocą

Zbadać trzeźwość można również na najbliższej komendzie Policji. Pracujący w niej funkcjonariusze mają do dyspozycji standardowy, przenośny alkomat. Jeśli obywatel ma wątpliwości co do swego samopoczucia, może on poprosić policjantów o kontrolę stanu trzeźwości. Co ważne, nawet uzyskanie pozytywnego wyniku nie jest podstawą do jakiegokolwiek ukarania ze strony funkcjonariuszy. Niemniej Policja nie jest jedynym podmiotem, gdzie można sprawdzić ilość alkoholu w wydychanym powietrzu. Można to zrobić również – w ramach akcji promocyjnych – w sklepach zajmujących się sprzedażą alkomatów. Warto zauważyć, że większość urządzeń sprzedawanych w sklepach to głównie alkomaty elektrochemiczne, które zapewniają bardzo wysoką jakość pomiaru.

Własnoręczny pomiar w domu

Pomiar ilości alkoholu w wydychanym powietrzu można też zrealizować własnoręcznie w domu za pomocą alkomatu. Jest to zwykle alkomat elektrochemiczny, który zapewnia bardzo dobrą jakość pomiaru i to niezależnie od warunków zewnętrznych. Metodologia pomiaru jest bardzo prosta i polega na wdmuchnięciu przez ustnik odpowiedniej ilości powietrza. Kluczowa jest tu praca sygnalizatora, którego zadaniem jest wskazanie czasu rozpoczęcia i zaprzestania pomiaru. Zdecydowana większość dobrych alkomatów do zastosowań domowych to modele, które można spotkać na kontrolach drogowych u polskiej Policji. Świadczy to nie tylko o ich niezawodności, ale też o powtarzalności pomiaru realizowanego kilkoma podobnymi urządzeniami w relatywnie niewielkim odstępie czasu.

Rodzaje alkomatów

Dobre i funkcjonalne alkomaty do użytku domowego to najczęściej konstrukcje elektrochemiczne, które wyposażone są w specjalny sensor. Nie wszyscy jednak wiedzą, że na rynku można spotkać się z innymi wariantami alkomatów, których cena (zależnie od modelu) może wahać się w granicach od kilkudziesięciu do kilku tysięcy złotych.

  1. Urządzenia półprzewodnikowe – to najprostsze, a zarazem najmniej wiarygodne urządzenia. Podczas pracy zużywają one dużo energii, co oznacza, że częściowo rozładowana bateria może fałszować wyniki pomiaru. Kalibracja alkomatu półprzewodnikowego powinna odbywać się co 6 miesięcy, aczkolwiek istnieje ryzyko, że urządzenie rozkalibruje się dużo wcześniej. Półprzewodnik w sensorze pomiarowym jest wrażliwy na wysokie stężenia alkoholu.
  2. Urządzenia elektrochemiczne – zużywają niewiele energii i posiadają żywotny (minimum 3 lata) sensor. Alkomaty te charakteryzują się dużą dokładnością pomiarową, aczkolwiek trzeba je okresowo kalibrować (od 6 do 12 miesięcy). Co ważne, na pracę tych urządzeń nie mają wpływu czynniki zewnętrzne, w tym wysoka temperatura, wilgotność powietrza lub rodzaj zjedzonych potraw.
  3. Urządzenia spektrofotometryczne – to najbardziej zaawansowane alkomaty, które zapewniają najwyższą dokładność pomiaru i są odporne na działanie czynników zewnętrznych (temperatura, wilgotność, jedzenie, zakłócenia itd.). Wykorzystują one analizę światła przepuszczonego przez próbkę. Niestety, cena tych urządzeń zaczyna się od 9000 złotych.

Jak znaleźć dobry sprzęt?

Osoby zastanawiające się gdzie kupić alkomat, powinny skupić swoją uwagę na ofertach różnych sklepów, w tym podmiotów działających w Internecie. Można też wybrać się do kiosku lub stacji benzynowej w celu nabycia jednorazowego urządzenia pomiarowego, aczkolwiek jest to – ze względu na niską dokładność – krok dość ryzykowny. Osoby które mają więcej czasu, mogą zgłosić się do najbliższego posterunku Policji. Nic jednak nie zastąpi własnego alkomatu elektrochemicznego, dzięki któremu będzie można szybko i bezpiecznie sprawdzić ilość alkoholu w wydychanym powietrzu.

Osoba kupująca alkomat powinna też wziąć pod uwagę to, w jaki sposób przeprowadzona jest np. kalibracja alkomatu. Oferta niektórych sprzedawców nie ogranicza się jedynie do samego urządzenia, ale też zapewnia możliwość jego darmowej i okresowej kalibracji.