Alkomat jest urządzeniem kojarzącym się przede wszystkim z pracą Policji na drodze. Technologiczne gadżety stają się jednak coraz bardziej popularne. W związku z tym urządzenia uznawane do tej pory za profesjonalne są coraz szerzej dostępne dla wszystkich. Alkomat przeznaczony do użytku domowego może być tak samo dokładny, jak urządzenia wykorzystywane przez policjantów. Jego wyniki mogą być precyzyjne i miarodajne, dzięki czemu zawsze będziemy wiedzieli, czy możemy zasiąść za kierownicą samochodu. Jednak alkomat nie będzie działał poprawnie, jeśli nie będziemy wykonywać jego kalibracji.
W artykule znajdziesz informacje na temat:
- Cykliczna konserwacja
- Precyzja pomiarów
- Czas wykonywania kalibracji
- Koszt kalibracji
- Fachowy serwis i naprawa
- Codzienna konserwacja
Cykliczna konserwacja
Kalibracja alkomatu jest konieczna ze względu na skomplikowaną budowę tego urządzenia. Wewnątrz znajdziemy precyzyjnie dobrane elementy, które muszą współdziałać, aby wynik uzyskany na wyświetlaczu był miarodajny. Każdy alkomat pod wpływem wielu czynników, po wykonaniu wielu pomiarów, ulega rozkalibrowaniu. Wbudowane czujniki mają za zadanie dokonać analizy zawartości alkoholu we wydychanym powietrzu i porównywać je z bazą wzorcowych danych. Jest to wykonywane za pomocą odpowiedniego oprogramowania. Jednak z czasem czujniki alkoholu zużywają się i wskazania nie odpowiadają wzorcom, przez to rezultat badania może nie odpowiadać rzeczywistości. Z powyższych powodów kalibracja alkomatu powinna być wykonywana regularnie.
Precyzja pomiarów
Czas konserwacji jest określony przez producenta i uzależniony od rodzaju czujników, w jakie wyposażone jest nasze urządzenie. Sensory mogą działać na zasadzie półprzewodnikowej lub elektrochemicznej. Od ich rodzaju w dużej mierze zależy także cena alkomatu. Urządzenia wyposażone w czujniki półprzewodnikowe są tańsze, ale mniej dokładne. Takie sensory są wrażliwe nie tylko na alkohol, lecz także na inne substancje, przykładowo nikotynę i aceton. Aby wyeliminować przekłamania wskazań alkomatu, trzeba przepłukać usta wodą przed wykonaniem pomiaru. Nie jest to zbyt wygodne, ale urządzenia tego typu uzyskują najlepszy stosunek ceny do jakości. Bardziej precyzyjne pomiary umożliwiają alkomaty elektrochemiczne. Sensory działają w tym przypadku w sposób selektywny i reagują jedynie na molekuły alkoholu. Inne substancje nie mają wpływu na rezultat badania. Dodajmy, że niektórzy sprzedawcy twierdzą, że alkomaty elektrochemiczne działają tak samo, jak urządzenia wykorzystywane przez Policję. Nie jest to prawdą, bo służby państwowe stosują alkomaty o wiele bardziej wyrafinowane. Są one zazwyczaj kilka lub nawet kilkanaście razy droższe od tych, jakie możemy mieć w domu. Trzeba jednak przyznać, że wykorzystują podobną technologię.
Czas wykonywania kalibracji
Biorąc pod uwagę precyzyjność pomiarów, przyjmuje się, że alkomaty półprzewodnikowe muszą być kalibrowane co 6 miesięcy lub po wykonaniu około 300 pomiarów. Urządzenia elektrochemiczne można używać bez przerw dłużej i kalibrować średnio po upływie 12 miesięcy lub przeprowadzeniu 500 badań trzeźwości. Są to wartości przybliżone, które gwarantują poprawność wskazań. Warto dodać, że kalibracja nie wymaga poświęcania dużej ilości czasu. Średnio usługa dla jednego alkomatu trwa około 30 minut.
Koszt kalibracji
Kalibracja alkomatu jest czynnością serwisową i nie możemy jej wykonać samodzielnie. Należy ją zlecić wyspecjalizowanej firmie, która wystawi indywidualny certyfikat. Zatem ile kosztuje kalibracja alkomatu? Koszt usługi jest zróżnicowany i waha się od 50 do 150 złotych. Cena zależy od sprzętu wykorzystywanego przez punkt kalibracji oraz urządzenia, którym dysponujemy. W sytuacji, gdy alkomat kupiliśmy za niską cenę, koszt kalibracji może wydawać się duży. Jednak na serwisie nie warto oszczędzać, bo alkomat staje się wtedy bezużytecznym gadżetem.
Fachowy serwis i naprawa
Profesjonalny punkt kalibracji obsługuje większość urządzeń znajdujących się na rynku. Pamiętajmy, że dostępnych jest wiele urządzeń wyglądających bardzo podobnie, ale są oznaczone w zupełnie inny sposób przez sprzedawców. Dlatego, jeśli nie jesteśmy pewni, czy nasz alkomat może być kalibrowany w danej firmie, należy skonsultować się z punktem serwisowym. Wiele firm, poza typową kalibracją, oferuje także kompleksowe usługi naprawcze, dzięki czemu nasz alkomat można łatwo i szybko przywrócić praktycznie do stanu fabrycznego.
Codzienna konserwacja
Trzeba także pamiętać, że temat ile kosztuje kalibracja alkomatu, nie jest jedną ważną kwestią podczas konserwacji urządzenia. Z teoretycznego punktu widzenia można je przechowywać bez zachowywania środków ostrożności. Jednak w praktyce miejsce magazynowania będzie miało wpływ na zużycie elementów alkomatu. Działanie wilgoci, jak również zmiennych temperatur może skutkować nieprawidłowymi wskazaniami, nawet jeśli nasz model alkomatu w zasadzie nie wymaga jeszcze kalibracji. Dlatego w celu zachowania prawidłowej pracy urządzenia należy go przechowywać starannie w miejscu o stabilnej temperaturze tak, aby urządzenie nie było poddanie działaniu wilgoci ani innych niekorzystnych czynników. Tylko wtedy możemy być pewni wiarygodności uzyskanych wyników.