Zakup alkomatu. Gdzie kupić alkomat ?

Alkomat najlepiej zakupić w firmie która specjalizuje się w sprzedaży alkomatów. Dodatkowym atutem może być również posiadanie przez sprzedawcę własnego serwisu alkomatów, co umożliwi kalibrację alkomatu bezpośrednio przed sprzedażą.

Czytaj instrukcję oraz kartę gwarancyjną

Wiem, rzadko ktoś to robi, ale w przypadku urządzeń pomiarowych jakimi są alkomaty warto to zrobić aby zapoznać się z funkcjami oraz zasadami użytkowania alkomatu. Warto również zapoznać się z warunkami gwarancji, szczególnie jeśli skusiła nas reklama z rozszerzoną gwarancją. warto zwrócić uwagę na co mamy rozszerzoną gwarancję, czy np. rozszerzona gwarancja obejmuje sensor. To bardzo ważne bo sensor to najdroższa część w alkomacie.

Po jakim czasie należy badać się alkomatem ?

Jest zasada żeby badanie alkomatem wykonać po minimum 20 minutach po wypiciu ostatniej dawki alkoholu. W tym czasie najlepiej również nie palić papierosów. Nie należy wdmuchiwać do alkomatu dużych stężeń alkoholu, ponieważ może to doprowadzić do rozkalibrowania alkomatu lub trwałego uszkodzenia sensora. Bezpośrednio po wypiciu dawki wysokoprocentowego alkoholu stężenie w jamie ustnej jest kilkukrotnie wyższe niż w rzeczywistości, dlatego badanie się bezpośrednio po spożyciu nie ma najmniejszego sensu.

Co jaki czas kalibrować alkomat ?

Alkomaty wymagają cyklicznej wizyty w serwisie w celu kalibracji. Alkomaty elektrochemiczne kalibruje się co 12 miesięcy lub co 500 pomiarów, który z terminów nastąpi jako pierwszy. Kalibracja alkomatu jest niezbędna do prawidłowego działania alkomatu, bez tego alkomat nie będzie wskazywał poprawnych wyników a sensor elektrochemiczny narażamy na trwałe uszkodzenie.

Palenie papierosów a badanie alkomatem

Nie należy wdmuchiwać dymu papierosowego bezpośrednio do wnętrza alkomatu. Odczekaj 20 minut od wypalenia ostatniego papierosa zanim przeprowadzisz badanie alkomatem.

Rozładowane baterie w alkomacie

Nie należy używać alkomatu z rozładowanymi bateriami, ponieważ może to doprowadzić do niekontrolowanego rozkalibrowania się sensora w alkomacie.

Temperatura otoczenia a badanie alkomatem

Nie należy używać alkomatu w zbyt wysokich lub zbyt niskich temperaturach. 

Przechowywanie alkomatu w samochodzie

Nie należy przechowywać alkomatu w samochodzie, ponieważ latem we wnętrzu samochodu temperatura może dochodzić nawet do +70°C, a zimą ze względu na mróz może osiągać ekstremalnie niskie temperatury co jest szkodliwe dla sensora znajdującego się w alkomacie. 

Czy alkohol szkodzi alkomatom ?

Oczywiście, ponieważ alkohol występuje w różnych substancjach w % a alkomat pracuje na dużo mnięjszych jednostkach czyli promilach. Nie należy używać alkoholu ani jego pochodnych do czyszczenia alkomatu.

Ograniczone zaufanie do alkomatu

Nie ufaj bezgranicznie swojemu urządzeniu. Zrób kilka serii pomiarów aby sprawdzić czy stężenie alkoholu nie zmienia się skokowo. Stężenia alkoholu powinny zmieniać się w sposób proporcjonalny. Przyjmuje się, że spadek u dorosłego człowieka wynosi około 0,15‰ na godzinę. Oczywiście to średnia, ponieważ wszystko tak naprawdę zależy od organizmu człowieka oraz wagi ciała. Jeśli wydaje Ci się, że coś złego dzieje się z alkomatem najlepiej udać się do serwisu w celu weryfikacji poprawności wskazań. Dobre serwisy kalibracyjne robią takie sprawdzenie za darmo.

Nie używaj alkomatu aby pić i jechać