Spis treści:

Możemy wyszczególnić kilka rodzajów narkotestów dostępnych na rynku, jednak cel wszystkich z nich jest taki sam – możliwie najskuteczniejsze wykrycie niedozwolonych substancji w organizmie badanej osoby. Producenci starają się wdrażać coraz bardziej zaawansowaną technologię w oferowanych przez siebie testach – tak aby były one maksymalnie czułe na ewentualną obecność poszukiwanych narkotyków, a wskazywane wyniki cechowały się najwyższą wiarygodnością. Drugą ważną kwestią jest zachowanie odpowiedniej prostoty obsługi i szybkości działania. Kupując testy na obecność narkotyków, warto mieć pewną wiedzę o sposobie ich działania, a także bezpośrednio o samych środkach odurzających. Zapraszamy do lektury.

Grupy substancji psychoaktywnych, a narkotesty

Sprawą, która czasem budzi wątpliwości, jest pytanie – czy narkotest jest w stanie wykryć wszystkie środki odurzające? Ponieważ liczba nowych substancji wzrasta w bardzo szybkim tempie, nie można oczywiście z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, że da się wykryć wszystko. Dobrą wiadomością jest jednak fakt, że obecnie standardem jest wykrywanie wszystkich najpopularniejszych substancji psychoaktywnych za pomocą jednego testu. Do najbardziej rozpowszechnionych narkotyków zaliczamy: pobudzające (amfetamina, metamfetamina, kokaina), opiatowe (heroina, morfina, metadon, fentanyl, kodeina) i kannabinoidy (marihuana, haszysz). Wykrywane w ten sposób są także modyfikacje chemiczne tych substancji, dlatego narkotesty mają również wysoką skuteczność w przypadku zażycia tak zwanych dopalaczy – może się zdarzyć na przykład, że u osoby która zażyła dopalacz o pobudzającym profilu działania, test wykaże obecność amfetaminy lub kokainy. Wszystko zależy od dokładnego składu, jaki posiada dany narkotyk.

Niezwykle istotną rolę w przeprowadzaniu tego typu kontroli odgrywa czas. Niestety, sprzęt pochodzący nawet od najlepszych producentów na świecie będzie bezużyteczny, jeżeli minął już czas rozkładu danego środka przez organizm. Zazwyczaj jest to kwestia jedynie kilkudziesięciu godzin od chwili przyjęcia, dlatego w przypadku jakichkolwiek wątpliwości – nie należy czekać.

Jak działają testy na obecność narkotyków?

Wykonać można testy z moczu, śliny, krwi i włosów. I chociaż poważną zaletą, jaką niesie ze sobą analiza włosów, jest dość długi czas przechowywania w nich śladu po zażytej substancji, to jednak jest to sposób drogi, a w sytuacjach wymagających uzyskania szybkiego wyniku – zupełnie niepraktyczny. Ponieważ test z krwi również wykonuje się przy współpracy z laboratorium, nie jest to opcja polecana w razie potrzeby dokonania szybkiej weryfikacji. W takich sytuacjach znacznie lepiej sprawdzą się wcześniej wymienione testy – z moczu i śliny.

Badając mocz pod kątem obecności narkotyków i ich metabolitów, wystarczy na kilkanaście sekund zanurzyć pasek kontrolny, a następnie położyć go na poziomej powierzchni i odczekać kilka minut. Substancje narkotyczne, które mogą występować w moczu, wchodzą w reakcje z substancjami aktywnymi zawartymi w teście, i wpływają na zabarwienie pasków. W zależności od konkretnego produktu – mogą np. powodować pojawienie się dwóch linii, albo prążków w konkretnych miejscach – należy dokładnie przeczytać instrukcję w celu właściwej interpretacji.

Równie szybki, jednak bardziej polecany przez specjalistów, ze względu na wyższą dokładność i mniejszą możliwość manipulacji, jest test bazujący na ślinie. Można go wykonać w dowolnym miejscu i o każdej porze dnia, a sposób działania nie jest skomplikowany – wystarczy pobrać próbkę z jamy ustnej, umieścić ją w zestawie testowym, następnie potrząsnąć. Zniknięcie wskaźnika będzie oznaczało, że próbka jest gotowa do przebadania. Interpretacja wyników również nie powinna stanowić problemu – z wynikiem negatywnym mamy do czynienia wtedy, gdy obok nazw poszczególnych substancji pojawią się linie. Z kolei ich brak przy którejś z nich, oznacza wynik pozytywny – czyli wykrycie obecności nielegalnej substancji.

Kto najczęściej wykonuje narkotesty?

Testy na obecność narkotyków są wsparciem dla służb mundurowych – przede wszystkim Policji, która może w ten sposób kontrolować kierowców, a także sprawców przestępstw i wykroczeń. Stanowią one również dowody w sprawach o posiadanie niedozwolonych środków odurzających. Są dobrym wsparciem dla pracodawców, którzy chcą zweryfikować trzeźwość swoich pracowników – szczególnie w branżach, które wiążą się z potencjalnym ryzykiem, w tym również dla osób trzecich – np. transport. To także dobre wsparcie dla rodziców, którzy obawiają się, że ich dzieci zaczęły zażywać narkotyki. Tego typu wątpliwości warto zweryfikować odpowiednio wcześnie.

Produkty firmy Drager

Szczególnie polecamy testy na obecność narkotyków, które produkuje niemiecka firma Drager – DrugCheck 3000 i DrugTest 5000. Pozwalają one wykryć kilka substancji jednocześnie i robią to z niezwykłą precyzją. DrugCheck 3000 to szybkie działanie, kompaktowe rozmiary i wiarygodne wyniki. Z kolei dla służb mundurowych szczególnie polecamy DrugTest 5000, który należy do najnowocześniejszych urządzeń w swojej klasie. Wygodną dla funkcjonariuszy możliwością, jest zapisywanie i drukowanie otrzymanych wyników.