kalibrowanie alkomatu

Alkomat to podręczne urządzenie, które doskonale sprawdza się w wielu sytuacjach. Odpowiednio skalibrowany pokazuje precyzyjny wynik, dzięki czemu zawsze przed rozpoczęciem podróży można sprawdzić swoją trzeźwość. Właśnie dlatego powinno się postawić na regularną kalibrację i odpowiednią eksploatację alkomatu, aby nie wskazywał błędnych wyników. W przeciwnym razie może dojść do niebezpiecznych sytuacji, a urządzenie będzie bezużyteczne.

Dlaczego kalibracja jest wymagana?

Wpływ na prawidłowe działanie alkomatu ma kilka elementów, które muszą być ze sobą odpowiednio skalibrowane. W przeciwnym razie pomiar trzeźwości będzie niedokładny i może wprowadzać użytkownika w błąd. Właśnie dlatego producenci i dystrybutorzy zalecają regularną kalibrację zgodnie z wytycznymi. Do elementów współpracujących ze sobą w alkomacie należą: sensor, układ obliczeniowy w postaci mikroprocesora, układ zasilający, baza danych pomiarów wzorcowych, oprogramowanie, układ mechaniczny oraz port serwisowy. Wybrane modele mogą różnić się budową, jednak zazwyczaj składają się z minimum kilku wzajemnie uzupełniających się elementów.

Co ile kalibrować alkomat?

Kiedy powinna odbyć się kalibracja alkomatu? Co ile należy ją wykonywać? To pytania, na które odpowiedzi poszukuje wielu użytkowników. Standardowo rekomenduje się przeprowadzenie tego procesu co 12 miesięcy. Wybrane modele wymagają jednak częstszej kalibracji. W jeszcze innych czynnikiem decydującym o potrzebie wykonania tej usługi może być nie tylko czas, ale również liczba wykonanych pomiarów. Szczegółowe informacje w tym zakresie podaje producent i są one adekwatne do danego modelu alkomatu. W związku z tym przed zakupem lub w procesie eksploatacji urządzenia, zwróć dokładną uwagę na wytyczne dotyczące kalibracji oraz jej częstotliwość. Dzięki temu alkomat będzie sprawny przez wiele lat, a jego wskazania będą bardzo precyzyjne. Im większa precyzja, tym większe bezpieczeństwo użytkownika. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości w zakresie terminu kolejnej kalibracji dla Twojego urządzenia, zapraszamy do bezpośredniego kontaktu z naszym z