kary za jazde na podwojnym gazie 2022

Nietrzeźwi kierowcy poruszający się po polskich drogach od lat stanowią poważny problem. Jednym ze sposobów walki z tym procederem jest stosowanie coraz bardziej dotkliwych kar. W 2022 roku obowiązują nowe ostrzejsze przepisy, które mają skutecznie zniechęcić do prowadzenia na podwójnym gazie.

Wysokie grzywny i ograniczenie wolności

Nowy taryfikator mandatów, który został wprowadzony na początku 2022 roku, przewiduje dla kierowców prowadzących pojazd w stanie po spożyciu alkoholu karę grzywny w wysokości 2 500 zł. Wcześniej wysokość grzywny mieściła się w przedziale od 50 zł do 5 000 zł. Dodatkowo po 17 września 2022 roku, pijanemu kierowcy naliczone zostanie 15 punktów karnych. Pojazd nietrzeźwego kierowcy zatrzymanego przez policję może zostać usunięty z drogi na koszt właściciela. Taka usługa wyceniona została na 542 zł. Za każdy dzień na parkingu policyjnym trzeba zapłacić kolejne 46 zł. W zależności od stężenia alkoholu we krwi, zatrzymanemu kierowcy grozi również odpowiedzialność karna i utrata prawa jazdy.

Co grozi recydywistom?

Kierowcy, u których stwierdzono od 0,2 do 0,5 promila alkoholu, popełniają wykroczenie. Przekroczenie poziomu 0,5 promila we krwi traktowane jest jako przestępstwo, za które grozi kara grzywny, kara pozbawienia wolności do dwóch lat oraz zakaz prowadzenia pojazdów na okres nie krótszy niż 3 lata. Nowe przepisy przewidują również ostrzejsze kary dla recydywistów. Kierowcy, który był wcześniej skazany za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości, za powtórne przestępstwo grozi dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów oraz kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Aby uniknąć tego rodzaju konsekwencji, warto zainwestować kilkaset złotych w wysokiej jakości certyfikowany alkomat osobisty.

Kontrolowanie stanu trzeźwości alkomatem przed jazdą zajmuje kilka sekund. Warto poświęcić ten czas na badanie i mieć pewność, że wsiadając za kierownicę nie stanowimy zagrożenia dla innych użytkowników ruchu drogowego.