Spis treści:

Jeżeli jesteś odpowiedzialnym kierowcą, nie usiądziesz za kierownicą swojego auta pod wpływem alkoholu. Jednak tutaj rodzi się pytanie, kiedy mogę prowadzić po alkoholu? Jak długo promile pozostają w moim organizmie? W dzisiejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu zagadnieniu.

Od czego zależy metabolizm alkoholu

To, że każdy człowiek inaczej reaguje na alkohol w swoim organizmie, spowodowane jest między innymi przez tempo, w jakim jego cząsteczki są rozkładane. To od tego zależy, jak szybko trzeźwiejesz. Nie ma wiec jednego ogólnego wzoru, według którego można policzyć, kiedy bezpiecznie jest prowadzić auto, gdy jakiś czas wcześniej spożywany był alkohol.

Ma na to wpływ bardzo wiele czynników, a najważniejsze z nich to:

  • waga ciała,
  • płeć,
  • wiek,
  • czynniki genetyczne,
  • stan zdrowia.
Ogólnie przyjmuje się, iż na spalenie 30 gramów czystego alkoholu potrzebne są co najmniej 3 godziny. Zgodnie z tym założeniem, to można stwierdzić, że dwa duże piwa oznaczają wynik pomiaru na poziomie nawet 1 promila. W razie kontroli oznacza to natychmiastowe zatrzymanie prawa jazdy, a także skierowanie przez policjantów sprawy do sądu. Dlatego nie warto ryzykować i jeździć, w sytuacji, gdy nie masz 100 procent pewności co do swojej trzeźwości. Najlepiej stosować alkomat, jedyny pewny sposób sprawdzenia poziomu alkoholu we krwi.

Policjanci często mówią o tym, że większość zatrzymanych pijanych kierowców, to osoby, które zostały skontrolowane rano, np. w drodze do pracy lub zawożąc dziecko do szkoły. A alkohol piły poprzedniego wieczora. Czuły się dobrze, ale pomimo tego stężenie było na tyle duże, że przekroczyło dopuszczalne normy.

Skutki prowadzenia auta po alkoholu

Na pewno zdajesz sobie sprawę, że alkohol wpływa na zdolność prowadzenia samochodu, ale co to dokładnie oznacza? Jak organizm zachowuje się, gdy znajduje się w nim duże stężenie tej substancji? Wygląda to w sposób następujący:

  • od 0,1 do 0,3 promila – pojawiają się problemy ze skupieniem, a uwaga jest bardziej rozproszona;
  • od 0,4 do 0,8 promila – u pijącego można zaobserwować nadpobudliwość, upośledzenie koordynacji ruchowo-wzrokowej, obniżony krytycyzm;
  • od 0,9 do 1,5 promila – pojawiają się wyraźne zaburzenia równowagi, błędy w logicznym myśleniu, opóźniony czas reakcji, agresywność, brawura;
  • od 1,6 do 4 promili – występują zaburzenia mowy, senność, obniżenie kontroli zachowania i poruszania się, a w ekstremalnych przypadkach możliwe jest zapadnięcie w śpiączkę;
  • powyżej 4 promili – zatrucie alkoholem może powodować śmierć.

Jak widzisz, nawet najmniejsza ilość alkoholu wpływa na stan Twojej percepcji i zdolność oceny sytuacji. Dlatego, kiedy następnym razem będziesz się zastanawiał – ile moge wypić, żeby bezpiecznie jechać? Pamiętaj iż odpowiedź brzmi – nic. Obowiązujące w naszym kraju limity są bardzo rygorystyczne i nie dają dużego pola do manewru.

Jak zawsze mieć pewność, że jesteś trzeźwy?

Picie alkoholu jest jednak dla ludzi, nie ma więc powodu, by całkowicie z niego rezygnować. Jednak warto mieć przy sobie urządzenie pozwalające na sprawdzenie Twojego stanu. Dlatego powinieneś kupić sobie alkomat. Na rynku dostępna jest ogromna ilość tego rodzaju aparatów. Począwszy od małych kieszonkowych urządzeń, aż po profesjonalne modele stosowane przez służby mundurowe.

Dowiedz się, czy można oszukać alkomat

Jeżeli masz w swoim samochodzie alkomat, to nie musisz już obliczać, po jakim czasie schodzi piwo, które wypiłem do kolacji, tylko możesz przeprowadzić szybki i wiarygodny pomiar. Nowoczesne alkomaty mają wiele zalet, takich jak:

  • szybki czas pomiaru,
  • wysoka precyzja,
  • kompaktowe rozmiary,
  • elektrochemiczne sensory,
  • szeroki zakres cenowy w zależności od poziomu skomplikowania urządzenia.

Dlatego też alkomat powinien być w każdym samochodzie, a każdy kierowca powinien z niego korzystać. Jest to kwesta dojrzałości i brania odpowiedzialności za swoje poczynania.

Co może się stać jeżeli prowadzisz samochód po alkoholu?

W przeprowadzonych w naszym kraju badaniach prawie 30 procent kierowców przyznaje, że albo zdarzyło im się jechać w stanie nietrzeźwości, albo jest to bardzo prawdopodobne. Trzeba przyznać, iż jest to dość zatrważająca statystyka. A przecież konsekwencje takiego zachowania są bardzo poważne. W wypadku wykroczenia, czyli jazdy pod wpływem alkoholu z wynikiem między 0,2 a 0,5 promila grozi Ci mandat oraz zabranie uprawnień do kierowania pojazdem na okres między 6 miesięcy a 3 lata. Natomiast, jeżeli zostaniesz zatrzymany i podczas kontroli alkomat wskaże wartość powyżej 0,5 promila, to czeka Cię kara finansowa, utrata uprawnień na minimum 3 lata oraz kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat (najczęściej w zawieszeniu).

Jeżeli spowodujesz wypadek pod wpływem alkoholu, to konsekwencje są jeszcze bardziej poważne. Gdyż wszystkie spowodowane straty musisz pokryć własnymi środkami, gdyż ubezpieczyciel ma prawo od Ciebie tego zażądać. Dlatego, gdy zastanawiasz się, czy mogę już prowadzić, a nie jesteś tego pewien, lepiej sięgnij po alkomat i dokonaj pomiaru. Te kilka sekund może zaoszczędzić Ci nie tylko sporych kosztów, ale uratować życie i zdrowie wielu osób.