alkomat osobisty warszawa

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu jest surowo wzbronione i bardzo niebezpieczne. Nic więc dziwnego, że grożą za to poważne konsekwencje prawne. Przed każdą podróżą warto jednak sprawdzić, jakie normy i limity obowiązują w danym kraju Europy. Te różnią się od norm w Polsce i często są mniej restrykcyjne. Jak to wygląda?

Bezwzględny zakaz kierowania po spożyciu alkoholu

Obecnie bezwzględny zakaz kierowania pojazdów po spożyciu alkoholu występuje w takich krajach jak: Czechy, Rumunia, Węgry i Słowacja. W tych państwach nie ma żadnego marginesu błędu i dopuszczalna norma to 0,0 promila. Pamiętaj o tym, jeżeli planujesz podróż do jednego z tych państw. Dostosowanie się do lokalnych przepisów pozwoli na zachowanie bezpieczeństwa i uniknięcie poważnych problemów prawnych.

Polska z surowymi normami

Wbrew pozorom w Polsce również obowiązują surowe normy. Obecnie dopuszczalny limit to 0,2 promila. Taki sam obowiązuje jeszcze w Szwecji i Estonii. Niestety w kraju nad Wisłą często jest to łamane i wiele osób wsiada za kierownicę po spożyciu alkoholu, gdy w ich organizmie znajduje się większe jego stężenie. Aby zminimalizować ryzyko, warto zakupić alkomat osobisty i przed każdą podróżą sprawdzać stan trzeźwości.

Jak to wygląda w innych krajach?

Co ciekawe najbardziej liberalne przepisy obowiązują w Wielkiej Brytanii (z wyjątkiem Szkocji). Tam można prowadzić pojazd z limitem 0,8 promila alkoholu we krwi. Jednocześnie Wielka Brytania to obszar, gdzie panuje obecnie jeden z najwyższych poziomów bezpieczeństwa na drogach. U naszych sąsiadów na Litwie limit wynosi obecnie 0,4 promila. W pozostałych krajach Europy, w tym w Szkocji, obowiązują limity na poziomie 0,5 promila.

Rekomendujemy zaniechanie podróży autem po spożyciu alkoholu, nawet jeżeli mieścicie się w normach ustalonych w przepisach. Wydłużona chwila odpoczynku pozwoli organizmowi dojść do siebie, a także zwiększy czujność i koncentrację kierowcy przed podróżą.

Niezależnie od kraju, do którego się wybierasz, warto mieć ze sobą alkomat osobisty. Profesjonalne produkty z tego sektora znajdziesz w naszej ofercie.