Spis treści:
- Reakcje spalania alkoholi
- Procesy zachodzące w organizmie ludzkim
- Przetwarzanie alkoholu przez wątrobę
- Podsumowanie
Jeśli chcemy odpowiedzialnie podchodzić do prowadzenia samochodu, nigdy nie wsiądziemy za kierownicę w stanie nietrzeźwym. Najprostszym i najbardziej miarodajnym sposobem na sprawdzenie własnej gotowości do prowadzenia pojazdu, jest badanie alkomatem. W wyniku badania alkomatem jasno możemy stwierdzić, czy możemy wsiąść za kółko.
Warto także pogłębiać wiedzę i podnosić świadomość tego jakie procesy zachodzą w naszym ciele podczas spożywania alkoholu. W jakim czasie i w jaki sposób odbywa się spalanie alkoholu przez organizm. I jakie jest spalanie alkoholu na godzinę.
Reakcje spalania alkoholi
Reakcje spalania alkoholi odbywają się zgodnie z rytmem pracy całego mtabolizmu. Machina naszego organizmu pracuje nieustannie, w związku z czym spalanie alkoholu będzie odbywało się na bieżąco, od momentu dotarcia pierwszej dawki do wątroby i będzie przebiegało znacznie wolniej, niż samo wchłanianie. Wchłanianie spożytego trunku przebiega zawsze tak samo ale na czas jego trwania wpływa wiele czynników, a przede wszystkim rodzaj i ilość spożytego w tym czasie pokarmu. Jeśli zjemy porządny obiad, bogaty w tłuszcze i węglowodany, najsilniejszy wpływ spożycia możemy poczuć nawet po upływie półtorej, do trzech godzin. Wpływ będzie tutaj mieć także masa ciała oraz czynności jakie w tym czasie wykonujemy.
Zatem, jeśli przyspieszymy nasze procesy metaboliczne spalanie alkoholi nastąpi szybciej, gdyż przyspieszymy proces wchłaniania. Ale warto pamiętać, że spalanie alkoholu podczas snu będzie tak samo szybkie jak podczas wykonywania czynności dynamicznych, jak spacer, bieg, czy taniec na parkiecie. Dzięki tym zabiegom przyspieszymy jedynie proces wchłaniania, poziom alkoholu we krwi, czy w wydychanym powietrzu, będzie się zmniejszał ze stałą prędkością.
Procesy zachodzące w organizmie ludzkim
Śledząc procesy zachodzące w organizmie ludzkim warto pamiętać, że mimo jednakowego przebiegu odbywają się za każdym razem inaczej. W wyniku wielości zmiennych jakie mają wpływ na spalanie alkoholu etylowego przez organizm ludzki, możemy górnolotnie stwierdzić, że nie upijemy się dwa razy tak samo. Jednocześnie wiedza o tym jak odbywa się przyswajanie i spalanie alkoholu oraz znajomość samego siebie może uchronić nas przed przykrymi niespodziankami, które nie są mile widziane, szczególnie podczas prowadzenia pojazdu.
Alkohol ulega przemianie w wątrobie i to ten proces decyduje o eliminowaniu promili z organizmu. Prawda jest brutalna, a wątroba ma swoją określoną wydajność, której nie zwiększymy nawet najbardziej wymyślnymi zabiegami. Możemy podjąć czynności, które sprawią, że poczujemy się lepiej ale nie zmieni to faktu, że poziom alkoholu będzie spadał mniej więcej 0,10 – 0,15 promila w ciągu godziny.
I tak, na spalenie jednego piwa będziemy potrzebowali około 3 godzin. Natomiast czas trzeźwienia po spożyciu mocniejszych trunków będzie trwał około godziny w przypadku 30 ml wódki, bądź lampki wina (100 ml).
Przetwarzanie alkoholu przez wątrobę
Chociaż ciągle szukamy gotowych rozwiązań i prostych odpowiedzi, warto pamiętać, że każdy z nas jest inny. Różnimy się, co ważne w przypadku spożycia alkoholu, sposobem i siłą reagowania. Nie każdy będzie miał zawroty głowy, po wypiciu małego piwa. Będą jednak osoby o takiej podatności, że nawet najmniejsza dawka słabego alkoholu będzie dyskwalifikowała je jako kierowców. I nie ma co się wstydzić, tylko trzeźwo się do tego przyznając nie wsiadać za kierownicę.
Ponad to, czas przetwarzania alkoholu przez wątrobę to tylko jedna ze zmiennych. Łatwo obliczyć, gdy wypijemy jeden kieliszek wina ale trudniej, gdy na hucznym weselu przestajemy pamiętać co, z kim piliśmy i o której godzinie. Dlatego warto pamiętać, że po dobrej zabawie do czwartej nad ranem raczej nie powinniśmy prowadzić samochodu następnego dnia. Wątroba będzie potrzebowała wielu godzin by przetworzyć i wydalić spożyty alkohol.
Podsumowanie
Dzisiejsza kultura masowa sprawia, że człowiek szuka sposobów, które pozwolą mu się przystosować. W zabieganym świecie chcemy dobrze spełniać swoje obowiązki ale także znaleźć czas na rozrywkę, wspólną zabawę. I gdy mamy wątpliwości, czy możemy już prowadzić po spożyciu alkoholu, możemy skorzystać z różnych narzędzi.
Ogólnodostępnym sposobem sprawdzenia czasu, jaki potrzebuje nasz organizm na spalenie alkoholu będą kalkulatory promili. Obsługa tych narzędzi jest bardzo prosta i intuicyjna. Biorą pod uwagę wszystkie zmienne, które mają wpływ na proces spalania alkoholu. Będą do nich należały : płeć, wiek, waga, wzrost, poziom wody i tkanki tłuszczowej, ilość spożytego pokarmu, rodzaj i ilość spożytego alkoholu oraz czas jego spożywania. Biorąc pod uwagę te dane kalkulator promili szacuje ich zawartość w naszym organizmie. Dzięki czemu, możemy określić w przybliżeniu, kiedy będziemy zdolni prowadzić pojazd.
Pamiętajmy jednak, że pamięć bywa zawodna, szczególnie po alkoholu i wynik takiego badania należy traktować jako przybliżony.
Konkretne dane o poziomie alkoholu w organizmie możemy uzyskać wykonując badanie alkomatem. Odpowiednio skalibrowny alkomat Alcofind Expert pozwoli na konkretny odczyt aktualnych promili. W ten sposób uzyskamy jasność co do naszych zdolności kierowania pojazdem.
Proste, jednorazowe testy kupimy na większości stacji benzynowych. Szybki test sprawi, że będziemy wiedzieli, czy możemy prowadzić bez zbędnego ryzyka.