Każdy odpowiedzialny kierowca dobrze wie, iż jazda po spożyciu nawet najmniejszej dawki alkoholu jest niebezpieczna. Wiąże się ona z ogromnym ryzykiem, zarówno w wymiarze prawnym, jak i odpowiedzialności, jaką będziemy ponosić za konsekwencje naszych czynów. Dlatego też, jeżeli nie mamy pewności, czy będziemy w stanie prowadzić auto, najlepiej przeprowadzić badanie alkomatem. Dzisiaj skupimy się na ostatnio popularnym rozwiązaniu, jakim jest wirtualny alkomat. Sprawdzimy, jak on działa, oraz czy pomiary dokonywane za jego pomocą, mają odwzorowanie w rzeczywistości.


Wirtualny alkomat — tylko fakty


Używanie słowa alkomat w odniesieniu do internetowych stron pokazujących stężenie alkoholu we krwi na podstawie wprowadzonych danych to spore nadużycie. Profesjonalne urządzenia dokonują faktycznego pomiaru za pomocą czułych sensorów, a przedstawiony wynik jest zgodny z rzeczywistością. Natomiast wirtualne alkomaty, to tak naprawdę kalkulatory opierające swoje działanie na algorytmie matematycznym. W zależności od wprowadzanych danych obliczany jest wynik i prezentowany osobie dokonującej tego rodzaju obliczenia. Zazwyczaj wynik podawany jest na podstawie kilku podstawowych parametrów, takich jak: wiek, płeć, wzrost, masa ciała, oraz oczywiście ilość spożytego w danym dniu alkoholu. Jednak poza równaniem pozostaje bardzo wiele ważnych elementów mających wpływ na rzeczywisty poziom alkoholu we krwi. Są to między innymi: indywidualna przemiana materii, rodzaj spożywanego alkoholu, czy też pokarmu, jaki był danego dnia przyjmowany.


Bardziej sugestia niż rzeczywisty wynik


Na pierwszy rzut oka widać więc, że alkomat wirtualny nie jest w żadnym wypadku dokładnym i nieomylnym sposobem mierzenia poziomu alkoholu we krwi. Jego wskazania powinny być traktowane bardziej jako ciekawostka, możliwość sprawdzenia jak teoretycznie rozkłada się alkohol w ciele człowieka. Jeżeli bowiem zależy nam na miarodajnym wyniku, powinniśmy skorzystać z profesjonalnego urządzenia, prawidłowo skalibrowanego i opierającego swoje działanie na stanie faktycznym i pomiarach dokonywanych na wydychanym przez daną osobę powietrzu.

W kwestii bezpieczeństwa na drodze i ludzkiego życia nie warto ryzykować, dlatego też najlepiej jest zaopatrzyć się w profesjonalny, poręczy alkomat, dzięki któremu za każdym razem, gdy będzie taka potrzeba, będziemy mogli dokonać wiarygodnego pomiaru. Koszt zakupu takiego urządzenia nie jest zbyt wysoki, a może się okazać, iż alkomat uratuje nam lub komuś z naszych bliskich życie.