Bardzo trudno jest dzień po imprezie, sprawdzić po tym, jak się czujemy, czy mamy już poniżej 0,2 promila alkoholu we krwi, aby kierować samochodem, czy jednak powinniśmy jeszcze poczekać i odpocząć. Najlepszym sposobem na sprawdzenie stanu trzeźwości u siebie czy u kogoś innego jest dobry, sprawdzony, profesjonalny alkomat.

Niestety na rynku można znaleźć bardzo tanie podróbki, które mogą pokazywać błędny stan pomiaru. Dlatego też powinniśmy wybierać tylko renomowane i polecane produkty, które pochodzą od najlepszych producentów na rynku. Tylko wtedy mamy pewność, że urządzenie wskazuje poprawne wyniki.

W artykule znajdziesz informacje na temat:

Czy łatwo jest znaleźć alkomaty profesjonalne?

Nawet najmniejsza pomyłka pomiaru trzeźwości może mieć bardzo tragiczne skutki. Dlatego trzeba mieć pewność, że mamy w rękach alkomat profesjonalny, który nigdy nie popełnia błędów.

Wybierając tani alkomat można liczyć na to, że urządzenie będzie działać poprawnie przez określony czas, a później zacznie szwankować, a nawet pokazywać całkowicie niepoprawne wyniki. Kiepskiej jakości sprzęt najłatwiej jest wykryć podczas imprezy, kiedy to kilka osób z wysokim stężeniem alkoholu w wydychanym powietrzu bardzo szybko rozkalibruje alkomat. Żaden nowoczesny sprzęt nie będzie miał takich problemów.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze profesjonalnego alkomatu?

Kiedy zdecydujemy się na to, aby zakupić alkomat profesjonalny, to warto w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na producenta. W Polsce można nabyć tanie podróbki, które wyglądają niczym oryginalny produkt, ale niestety szybko się psują i bardzo często podają błędne wyniki pomiaru. Dlatego zdecydowanie lepiej jest postawić na profesjonalne alkomaty, od firm które produkują takie urządzenia specjalnie dla policji.

Zakupy najlepiej robić w specjalistycznych sklepach z takim asortymentem albo firmach posiadających własne zaplecze serwisowe. Należy pamiętać o tym, że dobry sprzęt jest precyzyjny w pomiarach, ale wymaga za to regularnego kalibrowania i serwisowania. Podejmując więc ostateczną decyzję, trzeba wiedzieć, że jego prawidłowe działanie zależy od dostosowania się do podstawowych zasad użytkowania i tego, w jakim serwisie będzie wykonywana kalibracja.

Istotny jest także certyfikat kalibracji, który wystawiany jest przez pracownika dokonującego kalibracji. Bardzo często do takiego procesu wystawiana jest również kilkumiesięczna gwarancja, dzięki czemu mamy pewność, że zamówiliśmy urządzenie, które przeszło rygorystyczną kontrolę i będzie działać bezbłędnie do ponownego serwisowania. Dlatego właśnie należy zapytać o dokumenty, które świadczą o prawidłowym działaniu alkomatu. W ten sposób nasz prywatny alkomat jest w stanie dorównać jakości alkomatom policyjnym.

Który alkomat warto wybrać?

Bardzo często służby mundurowe, w tym najczęściej policja kontroluje uczestników ruchu drogowego za pomocą innowacyjnego bezustnikowego alkomatu ALKOTOP PLUS. To nowoczesne urządzenie bardzo szybko sprawdza i dokładnie pokazuje zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Może działać w dwóch trybach bez ustnika oraz z ustnikiem. Model ten bardzo często wykorzystywany jest także w zakładach produkcyjnych, gdzie trzeba wykonać szybkie badanie dla kilkuset pracowników.

Kolejnym profesjonalnym alkomatem jest ALCOFIND AF-100S. Ten sprzęt pozwala wykonać bardzo szybkie badania przesiewowe, ponieważ sprawdza trzeźwość w zaledwie dwie sekundy. Nie trzeba tutaj korzystać z żadnych ustników, a wynik podawany jest w postaci diodowej. Zaprojektowany jest w niewielkich rozmiarach i z lekkiego materiału, dzięki czemu może być użytkowany zarówno do masowych kontroli, jak i dla prywatnych użytkowników.

Jeszcze innym godnym uwagi alkomatem jest Drager 5000. Służy do badań przesiewowych, dużej ilości osób. Model ten działa z najwyższą precyzją, dlatego też polecamy jest dla służb mundurowych i dużych przedsiębiorstw. Pomocny może być także w domowych warunkach, kiedy potrzebujemy sprawdzić szybko własny stan trzeźwości albo u kogoś znajomego, kto chce wsiąść za kierownicę auta.

Na koniec warto przedstawić jeden z najdokładniejszych alkomatów o nazwie Drager 9510 IR. Jest to urządzenie przeznaczone głównie dla policji i innych służb mundurowych, gdzie liczy się dokładny pomiar stężenie alkoholu w wydychanym powietrzu. Jego użytkowanie jest intuicyjne i proste, ponieważ wszystkie informacje podawane są na wyświetlaczu z funkcją dotykową. Sprawdza się w każdych warunkach, a do zestawu otrzymujemy 25 wymiennych ustników i 5 rolek papieru termicznego. W ten sposób bardzo szybko można skontrolować kilka osób jednocześnie.

Poszukując więc sprawdzony, profesjonalny alkomat, warto postawić na zakup u autoryzowanego dystrybutora renomowanych marek. W ten sposób zyskujemy pewność, że pieniądze zostały zainwestowane w najwyższej jakości sprzęt, który będzie służył przez wiele długich lat. Jeśli mamy problem z wyborem konkretnego modelu, to zawsze warto zapytać o pomoc pracowników takiego serwisu, którzy z pewnością doradzą, jakie urządzenie będzie najlepiej sprawdzać się w naszej sytuacji.