Alkomaty to urządzenia przeznaczone do mierzenia zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Wśród dostępnych w sprzedaży produktów znaleźć można m.in. bezustnikowe testery trzeźwości. Warto przyjrzeć im się bliżej, by poznać ich najważniejsze cechy oraz sposób działania.
Sposób działania alkomatów bezdotykowych
Alkomaty bezustnikowe pozwalają na przeprowadzanie pomiarów w sposób bezdotykowy. Badanie polega na dmuchnięciu przez 2-3 sekundy w otwór urządzenia. Odległość pomiędzy ustami osoby badanej, a urządzeniem nie powinna przekraczać 4-5 cm W sprzedaży dostępne są urządzenia wyposażone w sensor półprzewodnikowy bądź elektrochemiczny. Pierwsze wyróżniają się niższą ceną i mniejszą dokładnością pomiarów, drugie uznawane są za bardziej miarodajne. Alkomaty bezustnikowe mogą działać w trybie aktywnym lub pasywnym. W przypadku pomiarów aktywnych konieczne jest dmuchnięcie w sensor. W trybie pasywnym do uzyskania wyniku wystarczające jest zbliżenie ustnika do ust badanego.
Zalety alkomatów bez ustnika
Bezustnikowe testery trzeźwości to higieniczne urządzenia, które wyróżniają się także szybkością działania. Brak ustnika sprawia, że pozwalają na przeprowadzanie testów na większej grupie osób w krótkim czasie. Mogą być z powodzeniem wykorzystywane do badania trzeźwości pracowników w firmach zatrudniających wielu pracowników. Alkomaty bezustnikowe są również powszechnie wykorzystywane przez policję oraz służby porządkowe zabezpieczające imprezy masowe. Niektóre urządzenia wskazują dokładną zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, inne jedynie sygnalizują, że osoba testowana spożywała alkohol. W przypadku zapalenia się czerwonej diody przeprowadzane jest szczegółowe badanie innym urządzeniem pomiarowym. Dobrej jakości sprzęt wyposażony jest w licznik pomiarów. Po przekroczeniu określonej wartości konieczne jest oddanie sprzętu do kalibracji.
Precyzja i niezawodność alkomatów ustnikowych i bezustnikowych uzależniona jest od jakości zastosowanego sensora pomiarowego. Najlepiej wybierać urządzenia z certyfikatem kalibracji, dającym gwarancję wiarygodności pomiarów.