alkomat policyjny

Alkomat policyjny to jedno z tych urządzeń, bez których nie wyobrażamy sobie codziennej pracy policjantów. To właśnie za jego pomocą funkcjonariusze są w stanie wskazać, czy kontrolowana osoba znajduje się w stanie nietrzeźwości i czy stanowi potencjalne zagrożenie dla siebie lub innych. Dlatego tak ważne jest wybranie odpowiedniego i sprawdzonego alkomatu. Takiego, który nie tylko skutecznie wykryje zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, ale również będzie stanowić niepodważalny dowód podczas rozprawy sądowej.

Szybkość i precyzja – cechy dobrego alkomatu policyjnego

Warto uświadomić sobie, że alkomaty faktycznie wykorzystywane przez policję różnią się od urządzeń przeznaczonych na użytek osobisty. Przede wszystkim alkomat policyjny cechuje się możliwością wykonywania dużej ilości pomiarów w krótkim czasie – można ich wykonać nawet kilkaset w ciągu pół godziny. Dzięki tej funkcji policjanci są w stanie płynnie skontrolować poziom trzeźwości znacznej liczby osób, co ułatwia pracę i zaoszczędza czas. 

Alkomat policyjny powinien cechować się wysoką precyzyjnością pomiaru – im mniejszy zakres błędu urządzenia, tym większa pewność co do wiarygodności uzyskanego wyniku. W przypadku większości alkomatów profesjonalnych, stosowanych na co dzień przez służby mundurowe, błąd pomiaru oscyluje w granicach 0,01 – 0,02 mg/l. Dzięki tak nieznacznym odchyleniom możemy mówić o wysokiej rzetelności uzyskanych danych. 

Jakie jeszcze funkcje powinien mieć alkomat policyjny?

Kolejną, bardzo ważną funkcją, jest możliwość wyboru metody pracy alkomatu. Tryb aktywny jest stosowany najczęściej i polega na kilkusekundowym wdmuchiwaniu powietrza do urządzenia. Z kolei tryb pasywny jest stosowany w sytuacji, gdy osoba straciła przytomność lub nie może samodzielnie nabrać powietrza w płuca – wtedy wystarczy przyłożyć alkomat do ust poszkodowanego, aby trzymać miarodajny wynik. Taka funkcja sprawdza się zwłaszcza przy badaniu trzeźwości osób, które ucierpiały wskutek kolizji drogowych lub innych, niebezpiecznych zdarzeń.

Każdy alkomat wymaga kalibracji. Jest to sposób na przywrócenie pełnej sprawności urządzenia i wyeliminowania ewentualnych błędów pomiarów. W przypadku alkomatu policyjnego reset powinien nastąpić po około sześciu miesiącach użytkowania. Z kolei posiadacze standardowych urządzeń muszą dokonywać kalibracji co około dwa miesiące, głównie ze względu na małą pojemność pamięci i wyższą tolerowaną granicę błędu. 

Alkomat policyjny musi być urządzeniem profesjonalnym i wiarygodnym. Pełni przecież bardzo ważną funkcję. Badając stan trzeźwości kierowców, ogranicza występowanie wielu wypadków drogowych. Dlatego tak ważne jest wybieranie urządzeń wielofunkcyjnych, przetestowanych i spełniających policyjne wymogi.