Alkomaty to urządzenia, które wykorzystywane są zarówno przez profesjonalistów, jak i w osoby prywatne. Ich zadaniem jest sprawdzenie zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Przydaje się to nie tylko w kontekście jazdy autem, ale także wykonywania obowiązków służbowych, w tym pracy na wysokościach, obsługi maszyn czy też obsługi klienta. Jednym z dostępnych na rynku rozwiązań są alkomaty półprzewodnikowe. Jak działają?
Jak działają alkomaty półprzewodnikowe?
Jak sama nazwa wskazuje, ta kategoria alkomatów opiera swoje działanie na sensorach półprzewodnikowych. Choć zazwyczaj gwarantują niższą dokładność niż w przypadku sensorów elektrochemicznych, to jednak wciąż cieszą się dużym zainteresowaniem klientów. Wszystko przez niższy koszt ich zakupu oraz funkcje, które z powodzeniem pokryją potrzeby indywidualnych użytkowników. Badanie alkomatem półprzewodnikowym polega na tradycyjnym dmuchaniu w rurkę umieszczoną przy alkomacie. Następnie wydychane powietrze przechodzi przez powierzchnię elektrod i dochodzi do przewodnika. Jest to możliwe dzięki utlenianiu się alkoholu na elektrodach. Wynik jest proporcjonalnym wskazaniem do tego, ile alkoholu znajduje się w powietrzu wtłoczonym do alkomatu.
Podstawowa charakterystyka alkomatów półprzewodnikowych
Przede wszystkim alkomaty półprzewodnikowe to urządzenia, które gwarantują wysoką powtarzalność wyników oraz ich relatywnie wysoką dokładność. Standardowo skala odchyleń wyników jest nieco większa niż w przypadku sensorów elektrochemicznych. W przypadku słabszych modeli dochodzi nawet do 20%. Wpływ na wynik może mieć m.in. przyjmowanie leków czy palenie papierosów. Sensory półprzewodnikowe są bardzo wrażliwe, co może nieco wpływać na otrzymane wyniki. W związku z tym sprawdzają się w użytku domowym, jednak nie są dobrym wyborem dla profesjonalistów. Z drugiej strony różnica ta wpływa na niższą cenę zakupu. Prawidłowo eksploatowane i kalibrowane alkomaty półprzewodnikowe będą wystarczające dla wielu prywatnych użytkowników.