alkomat osobisty

Alkohol jest mocno zakorzeniony w polskiej kulturze i tradycji. Polacy piją dużo i wybierają zróżnicowane trunki. Co roku przeprowadzany jest Narodowy Test Żywienia Polaków, na podstawie którego można dowiedzieć się, po jaki alkohol najczęściej sięga się w kraju nad Wisłą. Oczywiście od lat przoduje tu piwo. Warto sprawdzić jednak, co jeszcze piją Polacy?

Piwo – ulubiony napój Polaków

Od lat piwo pozostaje ulubionym napojem alkoholowym Polaków. Według najnowszych danych po ten trunek najczęściej sięga aż 36% Polaków. Zdecydowanie częściej robią to mężczyźni (48%) niż kobiety (24%). Dane wskazują, że w 2021 roku jedna osoba w Polsce piła średnio 92,7 litra piwa w roku. Jeszcze trzy lata wcześniej było to powyżej 100 litrów. Z roku na rok maleje liczba osób, które deklarują piwo jako swój ulubiony trunek alkoholowy. Obecnie to niewiele ponad 50%.

Po jakie alkohole jeszcze sięgają Polacy?

Drugie miejsce w zestawieniu zajmuje wino, które na przestrzeni kilkunastu ostatnich lat wyprzedziło wódkę. Wyraźnie obserwuje się odchodzenie od wódki na rzecz wina czy też bardziej wytrawnych trunków, takich jak whisky lub koniak. Według zgromadzonych danych, wino jako najczęściej spożywany alkohol deklaruje już ponad 20% konsumentów w Polsce. Dzięki temu o kilka procent wyprzedza ono wódkę. Próg 10% przekroczyły już alkohole wysokogatunkowe, w tym np. koniak, whisky czy rum. Niezależnie od tego, po jaki trunek sięgasz, należy pamiętać o tym, aby zawsze robić to z głową i odpowiedzialnie. Po spożyciu alkoholu nie powinno się m.in. wsiadać za kierownicę pojazdu.

Jak we własnym zakresie sprawdzić stan trzeźwości?

Przed jazdą autem należy sprawdzić stan trzeźwości. W tym celu przyda się dobrej jakości alkomat osobisty, który przeznaczony jest do użytku we własnym zakresie. Regularna kalibracja alkomatu sprawi, że będzie podawał wiarygodne wyniki. Jeżeli wynik wskazuje na Twoją zdolność do prowadzenia pojazdu, a nie czujesz się pewnie, to zrezygnuj z tego. Wszystko po to, aby zadbać o bezpieczeństwo swoje oraz innych uczestników ruchu drogowego. Jeżeli poszukujesz sprawdzonych alkomatów osobistych, to zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą.