alkomat bezustnikowy

Choć do niedawna alkomaty kojarzyły się wyłącznie z urządzeniami z wymienianym ustnikiem, obecnie standardem są modele bezustnikowe. Stosują je na co dzień służby porządkowe, które kontrolują trzeźwość kierowców, a także zakłady pracy, firmy przewozowe oraz organizatorzy imprez masowych. Dużą zaletą alkomatów bezustnikowych są precyzyjne pomiary, bezpieczeństwo użytkowników, a także tańsza eksploatacja.

Jak działa alkomat bez ustnika?

Konstrukcja alkomatów bezustnikowych pozwala na przeprowadzenie badania poziomu alkoholu w wydychanym powietrzu całkowicie bezdotykowo. Nie trzeba przykładać ust do urządzenia – wystarczy silny wydech powietrza na nie skierowany. Uruchamia on układ pobierania powietrza znajdujący się w alkomacie. Dalszy proces przetwarzania informacji i podawania wyniku przebiega w taki sam sposób, jak w przypadku alkomatów z ustnikiem. Co więcej, alkomaty bezustnikowe są również wyposażone w tryb pracy pasywnej – są w stanie przeprowadzić pomiar nawet wtedy, gdy badana osoba odmawia wykonania wydechu lub nie jest przytomna. Alkomaty bezustnikowe są wyposażone w wyjątkowo czułe sensory elektromechaniczne, dzięki którym dają wyjątkowo precyzyjne wyniki. Bardziej nowoczesne urządzenia pozwalają również na wykonanie szczegółowych badań, a ich wyniki zapisują, co jest przydatne podczas zbierania materiałów dowodowych. 

Nie tylko dla służb i pracodawców

Dobry alkomat bezustnikowy z pewnością przyda się każdemu, kto na co dzień pracuje za kółkiem i chce mieć pewność, że przystępuje do pracy w stanie pełnej trzeźwości. W alkomat powinni więc zaopatrzyć się zawodowi kierowcy, kurierzy oraz osoby, które w ramach obowiązków zawodowych często jeżdżą w długie trasy. Alkomaty bezustnikowe, poza wygodnym i bezpiecznym użytkowaniem, posiadają szereg dodatkowych funkcji, które ułatwiają korzystanie z nich. Działają wyjątkowo szybko, są wyposażone w licznik pomiarów, mają szybki czas regeneracji. Dużym atutem jest solidna i mocna obudowa, dzięki czemu urządzenie jest odporne na zniszczenia, wstrząsy, uderzenia.