alkomaty

Choć nie brak postaw abstynenckich, jako społeczeństwo lubimy imprezować, sięgając po ulubione trunki. Często możemy zastanawiać się nad tym, jak długi czas musi upłynąć, by móc bezpiecznie wsiąść za kierownicę. Szybkość spalania alkoholu u każdego przebiega inaczej i wpływa na nią kilka czynników.

Spalanie alkoholu w organizmie – od czego zależy?

Szybkość spalania alkoholu u dorosłego człowieka będzie różniła się u każdego z nas, a wpływ na tempo jego metabolizowania będzie zależny od wielu kwestii. Nasz wiek, waga, wzrost i płeć to podstawowe czynniki wpływające na tempo spalania alkoholu. Oprócz tego niezwykle istotne jest, czy pijemy alkohol na pusty, pełny lub częściowo pełny żołądek.

Przeciętnie przyjmuje się, że organizm dorosłego człowieka spala 20-30 g czystego alkoholu w ciągu 3 godzin. Dla porównania lampka wina lub kieliszek wódki zawierają w sobie 10 g alkoholu, natomiast jedno półlitrowe piwo to już prawie 30 g. Czas spalania alkoholu może się wydłużyć w przypadku, gdy spożywamy alkohol na pusty żołądek lub spożywamy alkohol w dużych ilościach przez długi okres czasu, np. na całonocnej imprezie.

Czy można przyspieszyć spalanie alkoholu? Szybkości procesów trawiennych nie da się przyspieszyć. Warto jednak wiedzieć, co zrobić, aby nie pogorszyć swojego samopoczucia po spożyciu alkoholu. Przede wszystkim, po zakrapianej imprezie powinniśmy zapewnić sobie solidną dawkę snu i wypoczynku. Rano warto zjeść odżywcze śniadanie i spożyć dużą dawkę witaminy C. Należy jednak pamiętać, że nawet pozornie dobre samopoczucie, nie musi oznaczać, że całkowicie wyeliminowaliśmy alkohol z krwioobiegu.

Czy mogę już jechać samochodem?

Jazda samochodem pod wpływem alkoholu jest zabroniona i surowo karana. Pamiętaj, że ryzykujesz nie tylko mandatem i utratą uprawnień, ale przede wszystkim narażasz zdrowie i życie swoje oraz innych uczestników ruchu drogowego. Najbardziej wiarygodną ocenę trzeźwości da badanie alkomatem, które wskaże ewentualny poziom alkoholu w wydychanym powietrzu.

Warto zakupić alkomat na użytek domowy. To stosunkowo niedrogi sprzęt, który da Ci pewność, że możesz już bezpiecznie prowadzić samochód.