Spotkanie ze znajomymi, impreza czy wspólne oglądanie meczu – te i podobne wydarzenia często wiążą się z piciem niskoprocentowych trunków. Kierowcy w takich sytuacjach niejednokrotnie zastanawiają się, po jakim czasie od spożycia alkoholu mogą bezpiecznie wsiąść za kółko. Często stanowi to spory dylemat, zwłaszcza, że Polska należy do krajów o restrykcyjnych przepisach określających dopuszczalne normy alkoholu we krwi kierowcy (0,2‰). Istnieje również sporo mitów dotyczących szybkości trzeźwienia, warto więc, dla bezpieczeństwa nas wszystkich, przyjrzeć się tej kwestii dokładnie.


Ile się trzeźwieje po piwach?


O ile wypicie wysokoprocentowych trunków jest zapisane w świadomości ludzi, jako sytuacja w której rzeczywiście trzeba dać swojemu organizmowi odpowiednio dużo czasu na spalenie alkoholu, tak na przykład wypicie piwa często traktowane jest mało poważnie. To błąd – świadczą o tym statystyki – wskazują one, że dużą grupę kierowców mających problemy prawne związane z jazdą pod wpływem, stanowią ludzie, którzy tylko nieznacznie przekroczyli dopuszczalny limit i deklarują, że jechali np. po 2 piwach.

Na szybkość trzeźwienia ma wpływ wiele czynników – jest to między innymi zawartość procentowa alkoholu w wypitym piwie (trzeba pamiętać, że różnice pomiędzy poszczególnymi piwami mogą być w tej kwestii bardzo znaczące), wzrost i waga, wiek, płeć. Znaczenie ma również to, czy alkohol był spożywany na pusty lub wypełniony żołądek (jedzenie spowalnia wchłanianie alkoholu), a także okoliczności – pogoda, szybkość picia, stopień zmęczenia oraz stan zdrowia pijącego. Trzeba wziąć pod uwagę, że to sprawa mocno indywidualna – dwie osoby o takich samych wymiarach, wieku i płci, pijące taki sam alkohol mogą metabolizować go w znacząco innym tempie – standardowo jest to około 0,1 do 0,2 promila na godzinę.


Jak szybko wytrzeźwiejesz po 4 piwach?


W związku z tym, że istnieje tyle zmiennych, a każdy organizm jest inny, nie jest możliwe dokładne określenie czasu potrzebnego do wytrzeźwienia. Trzeba założyć, że będzie to przynajmniej kilka godzin (3-5h), jednak w wielu przypadkach potrwa to znacznie dłużej. Należy również brać pod uwagę, że wrażenie trzeźwości często nie ma nic wspólnego z faktyczną ilością alkoholu we krwi. Jedynie alkomat może dać pewność co do faktycznego stanu kierowcy. Musi to być wyprodukowany przez dobrą firmę i regularnie kalibrowany alkomat (sensory w które wyposażony jest alkomat ulegają zużyciu po pewnym czasie). W ten sposób kierowca może obiektywnie ocenić, czy jest gotowy do drogi.