Zapewne każdy kierowca miał przynajmniej jedną taką sytuację, kiedy po wieczorze spędzonym w gronie przyjaciół, czy po imprezie świątecznej zastanawiał się, kiedy ponownie będzie mógł wsiąść za kierownicę, bo trzeba było wracać do domu, a jednak nie miał był przekonany, czy organizm już się pozbył pozostałości alkoholu. Niestety, bez odpowiedniego pomiaru nigdy nie można mieć tej pewności, dlatego też coraz więcej kierowców kupuje alkotesty lub inwestuje w alkomaty.

Spis treści:

Co to jest alkotest?

Alkotesty to ogólnodostępny sprzęt do samodzielnego pomiaru alkoholu w organizmie. Jest to szczególnie przydatne, ponieważ każdy organizm inaczej reaguje na przyjmowane trunki i pozbywa się ich w różnym czasie. Jest to szklana rurka, wypełniona odczynnikiem chemicznym, który zmienia kolor w zależności od zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. Każdy dobrej jakości alkotest jednorazowy powinien posiadać woreczek pomiarowy, do którego wydychamy powietrze i który chroni nas przed bezpośrednim kontaktem, ze szkodliwą substancją. Istotną informacją jest to, że pomiar alkotestem należy wykonać najwcześniej po 15 minutach od ostatniego spożycia alkoholu, jak również trzeba pamiętać o czynnikach, które mogą nieco zaburzyć pomiar, a są to na przykład żucie gumy, czy palenie papierosów.

Aby wykonać test, należy usunąć zabezpieczenie nasadki i włożyć urządzenie w ustnik balonu, następnie wziąć głęboki wdech i wydmuchnąć powietrze do urządzenia, aż balon całkowicie się napełni. Tutaj należy zwrócić szczególną uwagę, że absolutnie nie wolno wciągać powietrza przez urządzenie. Potem trzeba odczekać około dwie minuty i sprawdzić kolor znajdujących się w środku kryształków. Jeżeli nic się nie zmieni, to jeśli test został wykonany poprawnie, to wszystko wskazuje na to, że jesteśmy trzeźwi. Jeśli natomiast kryształki ulegną przebarwieniu, to oznacza, że organizmie nadal jest alkohol, a skala kolorów na opakowaniu pomoże w przybliżeniu określić jego zawartość.

Alkotest, czy alkomat?

Zawsze należy pamiętać, że alkotesty nie są zbyt precyzyjnym urządzeniem do pomiaru alkoholu. Owszem, jest to metoda szybka i tania, natomiast poprzez różne czynniki odczyt może zostać łatwo zaburzony i trzeba zaznaczyć, że to kierowca jest odpowiedzialny za interpretację wyników. Dlatego też bardziej poleca się zakupić w dużo bardziej precyzyjny alkomat, który poda nam konkretne liczby, nie będziemy musieli się więc zastanawiać nad tym, czy rzeczywiście możemy już wsiąść za kierownicę, czy jednak należy jeszcze zaczekać.

Wiadomo, że alkomat jest większą inwestycją, niż alkotest, a rynek jest spory, dlatego też trzeba się z nim zapoznać i zorientować się w dostępnych urządzeniach, aby wybrać takie, które będzie niezawodne i najbardziej dla nas odpowiednie. Przy tego typu urządzeniach jest duża rozbieżność cenowa, waha się ona od kilkuset, do nawet kilku tysięcy złotych, dlatego zakup powinien być przemyślany.

Zdecydowanie dobrym wyborem jest zakup ALCOFIND AF-35 Premium. Ale dlaczego? Ponieważ jest to wysokiej klasy, ulepszona wersja Alkomatu AF- 35. Posiada ona wiele nowych funkcji, takie jak licznik pomiarów, licznik kalibracji, który przypomina o terminie koniecznej kalibracji, jak również wiele sygnałów dźwiękowych, a także platynowy sensor klasy Premium o zwiększonej żywotności. Warto podkreślić, iż sensor jest sercem alkomatu i to on napędza jego pracę, więc zastosowanie wysokiej klasy materiałów, tak jak w tym przypadku jest niezwykle ważne i to dzięki temu precyzją niemalże dorównuje urządzeniom policyjnym. W przypadku alkomatów, na wyświetlany odczyt nie ma wpływu mentol, czy dym papierosowy, a przez to wynik nie zostanie przekłamany. Jest to urządzenie niezawodne, a ponadto małe i proste w obsłudze, które daje użytkownikowi jednoznaczny wynik. Dodatkowym plusem jest też nowoczesny design, który zaspokoi potrzebę estetyki każdego wielbiciela stylowych gadżetów. Jest to zdecydowanie dobry wybór dla osób ceniących sobie dobry stosunek ceny do jakości.

Dla kogo szczególnie polecany jest alkomat?

Na pewno dla zawodowych kierowców, ponieważ będzie to zdecydowanie bardziej opłacalne i bezpieczniejsze od zakupu alkotestów. Przyda się również osobom, które często poruszają się samochodem, np. do pracy, a wieczorem lubią się spotkać ze znajomymi przy drinku. Taka inwestycja będzie na pewno dobrą decyzją, może się okazać zbawienna i uchronić Cię przed utratą prawa jazdy, więzieniem, a przede wszystkim zapewni większe bezpieczeństwo na drodze.

Podsumowując, alkotesty mogą być awaryjną alternatywą dla profesjonalnych alkomatów, ponieważ kuszą niską ceną, natomiast ich precyzja może pozostawiać wiele do życzenia i mogę pełnić jedynie funkcję informacyjną. Natomiast inwestycja w urządzenie pozwalające nam na dokładny pomiar, może okazać się dużo lepsza i długoterminowa. Jednak trzeba pamiętać, aby kupować urządzenia które posiadają niezbędne certyfikaty i kierować się poradami fachowców. Po zakupie dobrego, profesjonalnego alkomatu, będziemy mogli z czystym sumieniem prowadzić auto i przede wszystkim bez obaw, że spotkają nas jakieś nieprzyjemności związane z prowadzeniem pod wpływem alkoholu.