W 2019 roku kierowcy pod wpływem alkoholu spowodowali 2717 wypadków drogowych. W ich wyniku śmierć poniosło 326 osób. Chociaż nie został jeszcze opracowany szczegółowy raport za rok 2020, możemy spodziewać się równie ponurego wyniku. Chociaż ilość złapanych kierowców na pewno będzie niższa niż w roku poprzednim, należy wziąć pod uwagę sytuację epidemiologiczną panującą na świecie. Statystyki zaskakują i szokują. Pomimo szerokiej popularności jaką cieszy się ostatnio w sklepach alkomat czy alko testy, Polacy zaskakująco często wsiadają za kółko na podwójnym gazie. Kara za jazdę po pijanemu zalicza się do wyjątkowo surowych, warto więc dwa razy się zastanowić, zanim zdecydujemy się na jazdę po alkoholu.

W artykule znajdziesz informacje na temat:

Wykroczenie, a przestępstwo

W Polsce obowiązuje zakaz prowadzenia pojazdu po spożyciu alkoholu, jeżeli jego stężenie we krwi przekracza 0,2 promila. Przekłada się to na 0,1 mg alkoholu na 1 dm3 wydychanego powietrza. Większe spożycie będzie skutkować nałożeniem na nas kary. Co grozi za jazdę pod wpływem alkoholu? Wszystko zależy od klasyfikacji czynu. Jazda pod wpływem alkoholu, jeżeli w wydychanym powietrzu mamy nie więcej niż 0,5 promila alkoholu kwalifikuje się jako wykroczenie. Za taki czyn grozi nam grzywna od 50 zł do 5000 zł (lub areszt do 30 dni), zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat oraz 10 punktów karnych. Sprawy mają się gorzej jeżeli w wydychany powietrzu mamy powyżej 0,5 promila. Zostaniemy wtedy ukarani za przestępstwo i wpisani do Krajowego Rejestru Karnego. Kara za jazdę po alkoholu w takim przypadku to ograniczenie wolności lub kara więzienia, zakaz prowadzenia pojazdów od 1 roku do 15 lat, kara finansowa od 5000 zł do 60 000 zł oraz 10 punktów karnych.

Utrata prawa do odszkodowania

Warto również zdawać sobie sprawę z innych konsekwencji spowodowania wypadku. Kiedy spowodujesz go pod wpływem alkoholu twój ubezpieczyciel jest całkowicie zwolniony z wypłacenia należnego odszkodowania. Ubezpieczyciel zwróci co prawda koszty ofiarom wypadku, jednak do sprawcy wystąpi z tzw. regresem. Oznacza to, że będziesz musiał w całości pokryć wszelkie koszty napraw.

Kolejne przewinienie

Z całą surowością karani są kierowcy ponownie dopuszczający się wykroczenia czy przestępstwa ponownie. Recydywiści słono zapłacą za swoją niefrasobliwość. Za kolejne przestępstwo zapłacisz minimalnie 10 tysięcy złotych kary. Jest też bardzo prawdopodobne, że stracisz wolność na 5 lub nawet 12 lat w przypadku spowodowania wypadku. Wszystko zależy tutaj od indywidualnego wyroku sądu.

Bezpieczne dawki alkoholu

Po zakrapianej imprezie wiele osób zadaje sobie pytanie: ile mogę wypić? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od twojego organizmu. Generalnie osoby o większej wadze mogą wypić więcej alkoholu, jednak nie w każdym przypadku się to sprawdza. Najlepszą zasadą jaką możemy się tutaj kierować jest nie wsiadanie za kierownice po jakiejkolwiek ilości alkoholu. Nawet w przypadku dopuszczalnym stężeniu alkoholu we krwi, organizm działa w zwolnionym tempie. Zaburzeniu ulegają reakcje naszego ciała, które są chaotyczne i spowolnione. Co jednak w przypadku kiedy czujemy się już dobrze, a nie mamy pewności czy nie spotka nas kara za jazdę po alkoholu?

Sprawdź się

W sieci możemy powszechnie znaleźć wirtualne alkomaty obliczające poziom promili w krwi. Biorą one pod uwagę parametry naszego organizmu oraz ilość spożytego trunku, i na ich podstawie wyliczają orientacyjny poziom alkoholu. Stanowczo nie polecamy takich rozwiązań. Algorytmy tego typu tylko w niewielkim stopniu odzwierciedlają rzeczywistość. Jeżeli nie masz pewności czy nie grozi ci kara za prowadzenie pod wpływem, sprawdź się alkomatem. Jest to jedyna skuteczna metoda uniknięcia kary. Badanie takie możesz przeprowadzić na każdym komisariacie policji lub zakupić własne urządzenie. Drugie rozwiązanie jest o wiele bardziej komfortowe. Pozwala nam dokonać pomiaru w każdej chwili, dlatego zawsze będziemy mieć pewność, że nie grozi nam jazda po pijanemu.

Wybierz najwyższą jakość

Na rynku jest wiele rodzajów alkomatów. Warto dobrze przemyśleć taki zakup i postawić na jakość produktu. Zagwarantuje nam to szybki i dokładny pomiar. Zyskamy też pewność, że urządzenie będzie trwałe, a gwarancja producenta obejmie wszelkie awarie. Pieniądze wydane w ten sposób to dobra inwestycja. Pomyśl ile pieniędzy zaoszczędzisz nie dając się złapać na jeździe pod wpływem. Dobrym wyborem będzie na pewno alkomat ALCOFIND AF-35. Cechuje go bardzo dobry stosunek jakości do ceny.

Alkomaty tego typu mają wiele zalet:

  • bardzo wysoka precyzja, dokładność pomiaru +/- 0.050 promila,
  • krótki czas poboru próbki ok. 3 sekundy,
  • niewielkie wymiary oraz waga (możesz je zabrać wszędzie),
  • czuły sensor elektrochemiczny.

Szanuj swoje zdrowie

Jazda pod wpływem alkoholu nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem. Szanuj swoje zdrowie oraz portfel i zawsze dokonuj właściwego wyboru. Kilka chwil poświęconych na sprawdzenie twojego stanu pozwoli ci uniknąć wielu nieprzyjemnych konsekwencji. Zastanów się czy warto tak ryzykować kiedy w kilka chwil możesz upewnić się, że twoja droga będzie bezpieczna.